Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... ajutoare incalzire
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

ajutoare incalzire

la un venit de 600 lei de familie ce suma ar trebui sa primesc / incalzirea este pe lemne
Ajutorul pentru încălzirea locuinţei cu lemne pentru familiile şi persoanele singure, altele decât cele beneficiare ale ajutorului social stabilit în condiţiile Legii nr. 416/2001, cu modificările şi completările ulterioare, se acordă in functie de venitul net mediu lunar pe membru de familie.

Familiile si persoanele singure cu venituri reduse, care utilizeaza pentru incalzirea locuintei lemne, carbuni, combustibili petrolieri, beneficiaza de ajutor lunar pentru incalzirea locuintei pe perioada sezonului rece, dupa cum urmeaza:
a) familiilor si persoanelor singure al caror venit net mediu lunar pe membru de familie, respectiv al persoanei singure se situeaza pana la 155 lei li se acorda lunar o suma de 54 lei;
b) familiilor si persoanelor singure al caror venit net mediu lunar pe membru de familie, respectiv al persoanei singure se situeaza intre 155,1 lei si 210 lei li se acorda lunar o suma de 48 lei;
c) familiilor si persoanelor singure al caror venit net mediu lunar pe membru de familie, respectiv al persoanei singure se situeaza intre 210,1 lei si 260 lei li se acorda lunar o suma de 44 lei;
d) familiilor si persoanelor singure al caror venit net mediu lunar pe membru de familie, respectiv al persoanei singure se situeaza intre 260,1 lei si 310 lei li se acorda lunar o suma de 39 lei;
e) familiilor si persoanelor singure al caror venit net mediu lunar pe membru de familie, respectiv al persoanei singure se situeaza intre 310,1 lei si 355 lei li se acorda o suma de 34 lei;
f) familiilor si persoanelor singure al caror venit net mediu lunar pe membru de familie, respectiv al persoanei singure se situeaza intre 355,1 lei si 425 lei li se acorda o suma de 30 lei.
g) familiilor si persoanelor singure al caror venit net mediu lunar pe membru de familie, respectiv al persoanei singure se situeaza intre 425,1 lei si 480 lei li se acorda lunar o suma de 26 lei;
h) familiilor si persoanelor singure al caror venit net mediu lunar pe membru de familie, respectiv al persoanei singure se situeaza intre 480,1 lei si 540 lei li se acorda lunar o suma de 20 lei;
i) familiilor si persoanelor singure al caror venit net mediu lunar pe membru de familie, respectiv al persoanei singure se situeaza intre 540,1 lei si 615 lei li se acorda lunar o suma de 16 lei."
Noi ca familie avem un venit de 650 lei si nu ni sa dat ca bani pentru caldura decat 108 lei.Nu stiu ce sa mai inteleg daca este corect sau nu.Precizez ca suma de 108 lei ni s-a dat pentru toata iarna.Ce ma sfatuiti sa fac?
Cati membri de familie si ce venit ati scris in declaratie?
elga50, moderator
4 (PATRU) membri si venitul la toti dupa cum am mai scris este de 650 lei.
Ati intra la litera b) cu 48 lei pe luna.

Mergeti la primaria de care apartineti sa va lamuriti acolo de ce v-a dat atat de putin. Ca nu se brodeste cu niciun fel de socoteala.