Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Aprobarea CO
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Aprobarea CO

poate cineva sa-mi spuna,daca mi-am dat demisia mai pot sa cer angajatorului sa-mi plateasca concediul de odihna pe anul 2009.
Da, puteti sa cereti concediul de odihna.Este dreptul Dmv.Cititi in Codul muncii.
Mult succes,
Art. 141. - (1) Concediul de odihnă se efectuează în fiecare an.
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului în anul următor este permisă numai în cazurile expres prevăzute de lege sau în cazurile prevăzute în contractul colectiv de muncă aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.
(4) Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă.
Art. 143. - (1) Efectuarea concediului de odihnă se realizează în baza unei programări colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, după caz, a reprezentanţilor salariaţilor, pentru programările colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programările individuale. Programarea se face până la sfârşitul anului calendaristic pentru anul următor.