Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conflicte munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conflicte munca

Lucrez intr-o societate din anul 11.08.1979 ca subinginer sectia Forja- tratamente termice . Mentionez ca in cartea mea de munca perioada 11.08.1979 - 15.03.1992 am avut aceeasi functie, este operat ca grupa I de munca in anii mentionati comform 50/90 din 1994 art3., dar in anul 1992 societatea mi-a taiat aceasta grupa si m-a incadrat in grupa a II a de munca .Mentionez ca am actionat societatea in judecata pentru reactualizarea grupei I in perioada respectiva deoarece meseria de subinginer in atelierul forjare si presare la cald cu ciocane de peste 200 kg f este prevazut comform articolului 107 din 50/90. De ce societatea imi anuleaza grupa a I a spunand ca incadrarea in grupa I si a II a de munca s-a facut potrivit ordinului 50/90 cu aplicabilitate din 18.03.1969 iar de la 5.05.1990 intra in vigoare ordinul 125/90 de la 01.03.1990
Am vreo sansa in a-mi recupera grupa I de munca in perioada mai sus mentionata si ce pot face mai departe ?
Pentru a primi un raspuns pertinent e necesar sa precizati cand ati facut actiunea , in ce stadiu procesual va aflati .
actiunea am inaintat-o acum o luna, procesul este pe rol .au avut loc doua infatisari
va rog sa imi raspundeti . ce parere aveti ? voi primi grupa inapoi?
florentina2 a scris:

va rog sa imi raspundeti . ce parere aveti ? voi primi grupa inapoi?

Nu se putem substitui instantei de judecata ca sa va putem spune ce va hotari aceasta ... sanse sunt ..... dar niciodata nu se va sti ce va decide judecatorul care pe baza probatoriului administrat in litigiu va pronunta hotararea.