Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul poate oscila?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul poate oscila?

recent am aflat ca imi va scade salariul pt ca nu am atins target_ul,ideea e ca luam 1000 lei,si acum voi lua 500,ceea ce ma enervat foarte tare.nu sunt obligati sa imi ofere minimul?de asemenea au spus ca nu vom mai primi bonurile de masa,intrebarea mea este,sunt optionale?adica daca ei vor bine,daca nu,ramanem cu buza umflata?in cim nu e specificat nimic de vreun target,deci de ce imi scade salariul? va multumesc mult de tot si sper sa aflu cateva raspunsuri sa le pot intoarce discutiileX-(
depinde pe ce post sunteti angajat..da, sunt obligati sa va ofere minimul pe economie.. ala e de 480 lei net.. in privinta bonurilor, da.. se poate considera ca ramane la atitudinea angajatorului daca nu e specificat in CCM si CIM
Depinde de salariul pe care l-ati semnat pe contractul de munca, acela este minimul pe care sunt obligati sa vi-l acorde. Cat aveti pe contractul de munca? (valoare bruta) Targetul se acorda ca si adaosuri la salariu, si nu este o obligatie a angajatorului..si nici bonurile de masa.. In general nu sunt trecute ca si obligatii in CIM sau CCM
io am semnat la inceput pentru 800ron, ca gestionar...dupa cateva luni am primit act aditional prin care l_au facut 1000.acum o saptamana n_i s_a dat alt act aditional sa il semnam sa ne scada din salarii,pana la 500ron.bineinteles ca nu l_am semnat.in schimb ei pot totusi sa imi ofere decat 480ron?!? deja imi pierd toate sperantele ca e un vis foarte urat...
xdogcatalin, utilizator
Salariul brut minim garantat in plata la nivel national, pt o functie fara calificare, este de 600 lei. Aferentul net este in jur de 460 lei. Daca dvs semnati modificarea de salariu, da, va pot da atata cat semnati..

:-/Actul aditional cu 500 lei pare ilegal...pe actul aditional la CIM se trece valoarea bruta a salariului, deci nu ar avea cum sa fie de 500 lei..doar daca nu v-au diminuat cumva si norma de lucru.
in nici un caz... lucrez 12 ore pe zi de cand m_am angajat cu liberele de rigoare...dar mereu depasesc norma,si bineinteles nu sunt platit in plus,dar mai l_as de la mine,cand sunt pus in situatii de genu...si io ma intreb cum fac pontajul...acum ca ati spus,bine am facut ca nu am semnat nimic...dar nu stiu cat o sa mai stau asa, ca ameninta ca ne da afara,suntem vreo 12 care nu am semnat hartia aia...deci ca sa inteleg perfect ,daca nu semnez nimic sunt obligati sa imi dea 1000ron cat il aveam dupa marire,sau 800 cat am semnat eu la angajare,acum vreun an? actul aditional nu este prezent! atata ne_au spus ca o sa il faca...
xdogcatalin, utilizator