Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul medical poate influenta modul de calcul al ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul medical poate influenta modul de calcul al indemnizatiei de crestere copil?

Buna ziua,
Nu stiu daca concediul medical pate influenta modul de calcul si implicit suma cuvenita aferenta indemnizatiei de crestere copil?
Lucrez la aceasta societate de 3 ani si 2 luni si in total am o vechime fara intrerupere pe cartea de munca de 4 ani.
De la inceputul lunii decembrie 2009 am ramas insarcinata si incepand cu data de 20/02/2010 beneficiez de concediu medical (eminenta de avort)platit cu 75% si dupa cum am vb cu doctorul voi ramine in acest concediu pina cind voi naste.
Am un venit brut de 1392 ron cu mentiune ca in luna decembrie 2009 am beneficiat si de al 13 lea salariu astfel am realizat urmatoarele venituri nete:
-luna sept. 2009/1010 ron
-luna oct. 2009/1010 ron
-luna nov. 2009/980 ron
-luna dec 2009/salariu 982 ron +al 13 lea sal. 976 ron=1958 ron
-luna ian. 2010/1010 ron
-in luna feb 2010 de pe data de 20/02/2010 am intrat in concediu medical si nu prea stiu ce suma a fost aferenta sal si ce suma este aferenta concediului medical , dar dupa o interogare a cardului tot cam 1000 de ron am primit.
-restul lunilor nu prea stiu cum se v-a calcula concediul medical aferent brutului de 1392 ron.
Va rog frumos sa ma ajutati cu un calcul aferent datelor mentionate mai sus ptr a vedea daca acest concediu medical imi va afecta indemnizatia de crestere copil si ce suma voi incasa cu aproximatie?

multumesc anticipat ptr ajutor
Avand in vedere faptul ca pe perioada concediului medical pana la luna a 7 aveti 75% din salariu va va afecta putin la cuantumul indemnizatiei.
Pentru a vedea cat va fi cuantumul indemnizatiei este prea devreme sa calculati, dar calculul este urmatorul:
suma salariilor primite pe ultimele 12 luni anterior nasterii copilului / 12 x 85%.
cind va referiti la suma salariilor pe ultimile 12 luni anteriar nasterii avand in vedere cazul de fata se vor lua in calcul 12 inate de luna a 7-a de sarcina?si inca o nelamurire cind se spune suma salariilor pe 12 luni se poate considera in formula de calcul exprimata mai sus ca si salariu si cei 75 % concediu medical?

multumesc

Si in cazul dvs vor fi luate in calcul 12 luni pana la data nasterii copilului nu pana la luna a 7. Banuiesc ca nu veti naste la 7 luni!?!
Suma salariilor luate inseamna banii luati in fiecare luna. Dvs aveti dpn undeva in august. Deci se vor considera august 2009 - august 2010.
Prin urmare se vor lua in calcul si veniturile din salarii si veniturile din concedii medicale ptr efectuarea calcului ptr indemnizatia de crestere copil?

multumesc
Modul de calcul este acelasi,influenta se regaseste in veniturile realizare care constituie baza de calcul.

Concediul medical este asimilat stagiului de cotizare.
OUG 148/2005-Art. 1. - (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, în ultimul an anterior datei naşterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, precum şi de o indemnizaţie lunară în cuantum de 600 lei sau, opţional, în cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.
(2) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral şi din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
c) au beneficiat de concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate, potrivit legii;