avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Registre Obligatorii pentru PFA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Registre Obligatorii pentru PFA

Buna ziua,

Am infiintat un PFA acum 2 luni - sistem real cu TVA.

Am fost la finante in primele zile de la inregistrarea PFA-ului si am dus urmatoarele registre:

- Registru Inventar
- Registru Jurnal de incasari/plati

care au fost numerotate, snuruite si sigilate.

Dupa ce am citit mai multe subiecte pe internet am aflat ca ar mai fii nevoie de:

- Registru Unic de Control
- Jurnal de Cumparaturi
- Jurnal de Vanzari

Intrebarile mele sunt:

1. Acestea sunt obligatorii si trebuie duse la finante pentru numerotat, snuruit si sigilat?
2. Risc sa primesc amenda pentru ca nu le-am dus la timp?

Va multumesc pentru ajutor.
Cel mai recent răspuns: MALAMUT , Consultant fiscal 22:27, 9 Martie 2010
Nu trebuiesc duse la finante pentru numerotre, snuruire sau sigilare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Registre la pfa norma fixa sub_bass2002 sub_bass2002 Daca am un pfa cu norma fixa trebuie sa conduc registru incasari si plati, sau nu trebuie nimic daca impozitul este fix? (vezi toată discuția)
Dupa infiintare pfa ce acte sunt necesare si la ce institutie imi exprim optiunea pentru p.f.a. norma de venit sau in sistem real? cris_geany cris_geany dupa infiintarea de pfa coafor ce acte trebuie sa mai am,in vederea unui control de la OPC,garda financiara ,... ... (vezi toată discuția)
Cum se grupeaza dosarele de contabilitate la un neplatitor pfa? ella93 ella93 Eu si prietenul meu avem un obiect de activitate vanzari online de imbracaminte. Cum pot tine o evidenta a contabilitatii? Ce ar trebui sa depun? Ce ar trebui ... (vezi toată discuția)