Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Registre Obligatorii pentru PFA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Registre Obligatorii pentru PFA

Buna ziua,

Am infiintat un PFA acum 2 luni - sistem real cu TVA.

Am fost la finante in primele zile de la inregistrarea PFA-ului si am dus urmatoarele registre:

- Registru Inventar
- Registru Jurnal de incasari/plati

care au fost numerotate, snuruite si sigilate.

Dupa ce am citit mai multe subiecte pe internet am aflat ca ar mai fii nevoie de:

- Registru Unic de Control
- Jurnal de Cumparaturi
- Jurnal de Vanzari

Intrebarile mele sunt:

1. Acestea sunt obligatorii si trebuie duse la finante pentru numerotat, snuruit si sigilat?
2. Risc sa primesc amenda pentru ca nu le-am dus la timp?

Va multumesc pentru ajutor.
Nu trebuiesc duse la finante pentru numerotre, snuruire sau sigilare.