Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Obtinere autorizatie functionare PFA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Obtinere autorizatie functionare PFA

As dori sa stiu ce documente sunt necesare obtinerii unei autorizatii de functionare pentru infiintarea unui PFA. Im mod explicit si individual: am absolvit o universitate publica cu profilul "Tehnologia si Controlul Calitatii Produselor Alimentare". Nu am activat in domeniul respectiv niciun minut, ci activez in domeniul constructiilor, ca angajat, de peste 5 ani. Pe cartea de munca am fost mentionat 4,5 ani cu functia de merceolog si, de jumatate de an, cu functia de director comercial. Intrucat doresc sa scad cheltuielile companiei la care lucrea prin infiintarea unui PFA in cazul meu si sa continui colaborarea sub forma de contract, va rog sa ma sfatuiti daca si cum pot obtine autorizatia de functionare. Mentionez ca, in cadrul universitati respective, cat si dupa absolvire, nu am urmat vreun curs prin care sa obtin aceasta autorizatie.
Pentru înregistrarea ca Persoană Fizică Autorizată trebuie depuse la Registrul Comerţului următoarele documente:
- cererea de înregistrare (original);
- dovada verificării disponibilităţii şi rezervării firmei (original);
- carte de identitate sau paşaport (fotocopie certificată olograf de către titular privind conformitatea cu originalul);
- document care să ateste drepturile de folosinţă asupra sediului profesional (copie legalizată);
- dacă este cazul, avizul privind schimbarea destinaţiei imobilelor colective cu regim de locuinţă, prevăzut de Legea nr. 230/2007 (formular-tip);
- specimenul de semnătură al PFA (original);
- declaraţie-tip pe proprie răspundere care să ateste îndeplinirea condiţiilor legale de funcţionare prevăzute de legislaţia specială din domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protecţiei mediului şi protecţiei muncii (model 1 sau 2, după caz);
- documentele care atestă pregătirea profesională, dacă aceasta este cerută, potrivit unor prevederi legale speciale (fotocopii certificate olograf);
- dacă este cazul, documentele care atestă experienţa profesională (fotocopii certificate olograf);
- dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale: taxele de registru.