Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Taxe si impozite PFA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Taxe si impozite PFA

Buna ziua,

Daca am ales norma de venit pentru functionarea PFA,platesc 16% impozit pe venitul stabilit de catre STAT la inceputul fiecarui an.Celelalte impozite(CASS,CAS)se platesc tot la norma de venit stabilita?Sau se calculeaza la venitul incasat?Ma poate ajuta cineva,eventual si cu legea care reglementeaza acest lucru?Multumesc
Mai intai CASS e contributia catre casa de sanatate, si nu trebuie sa verifice la finante, pentru ca tu trebuie sa duci personal decizia de impunere in care scrie negru pe alb venitul obtinut.

Daca insa te referi la contributia pt asigurari sociale(CAS), aceasta (pentru conditii normale de munca) este de 31.3% , insa nu din venitul obtinut ci din venitul asigurat. Cand te asiguri ca pfa la casa de asigurari sociale, completezi pe "Declaratia de asigurare", venitul asigurat. Acesta nu are nici o legatura cu venitul real al pfs-ului. Poti sa declari acolo cat vrei. Iti lasa libertatea de a cotiza cat vrei, insa si pensia (cand va fi cazul ) va fi conform contributiilor platite).

Poate sa-mi explice si mie cum fac declaratia la CASS ptr cartea de munca si pe ce suma ?

Adica nu stii s-o completezi ?
Te duci frumos la casa de pensii, si completezi un formula "DECLARAŢIE DE ASIGURARE". Nume, prenume, etc conform campurilor din declaratie

Se completeaza vreo declaratie de venit, sau care este norma de venit.

NU. Contributia la asigurarile sociale nu e relationata la venit.
grandanat, utilizator
adytz_1979 a scris:

Buna ziua,

Daca am ales norma de venit pentru functionarea PFA,platesc 16% impozit pe venitul stabilit de catre STAT la inceputul fiecarui an.Celelalte impozite(CASS,CAS)se platesc tot la norma de venit stabilita?Sau se calculeaza la venitul incasat?Ma poate ajuta cineva,eventual si cu legea care reglementeaza acest lucru?Multumesc
Ok, multumesc,
Stima