avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Taxe si impozite PFA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Taxe si impozite PFA

Buna ziua,

Daca am ales norma de venit pentru functionarea PFA,platesc 16% impozit pe venitul stabilit de catre STAT la inceputul fiecarui an.Celelalte impozite(CASS,CAS)se platesc tot la norma de venit stabilita?Sau se calculeaza la venitul incasat?Ma poate ajuta cineva,eventual si cu legea care reglementeaza acest lucru?Multumesc
Cel mai recent răspuns: alinpris , utilizator 17:26, 12 Martie 2010
Mai intai CASS e contributia catre casa de sanatate, si nu trebuie sa verifice la finante, pentru ca tu trebuie sa duci personal decizia de impunere in care scrie negru pe alb venitul obtinut.

Daca insa te referi la contributia pt asigurari sociale(CAS), aceasta (pentru conditii normale de munca) este de 31.3% , insa nu din venitul obtinut ci din venitul asigurat. Cand te asiguri ca pfa la casa de asigurari sociale, completezi pe "Declaratia de asigurare", venitul asigurat. Acesta nu are nici o legatura cu venitul real al pfs-ului. Poti sa declari acolo cat vrei. Iti lasa libertatea de a cotiza cat vrei, insa si pensia (cand va fi cazul ) va fi conform contributiilor platite).


Poate sa-mi explice si mie cum fac declaratia la CASS ptr cartea de munca si pe ce suma ?

Adica nu stii s-o completezi ?
Te duci frumos la casa de pensii, si completezi un formula "DECLARAŢIE DE ASIGURARE". Nume, prenume, etc conform campurilor din declaratie


Se completeaza vreo declaratie de venit, sau care este norma de venit.

NU. Contributia la asigurarile sociale nu e relationata la venit.
Ultima modificare: Vineri, 12 Martie 2010
grandanat, utilizator
adytz_1979 a scris:

Buna ziua,

Daca am ales norma de venit pentru functionarea PFA,platesc 16% impozit pe venitul stabilit de catre STAT la inceputul fiecarui an.Celelalte impozite(CASS,CAS)se platesc tot la norma de venit stabilita?Sau se calculeaza la venitul incasat?Ma poate ajuta cineva,eventual si cu legea care reglementeaza acest lucru?Multumesc
Ok, multumesc,
Stima

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurari sociale richy richy Buna ziua, Am cautat pe forum dar nu am gasit un raspuns clar. Vreau sa imi infiintez un PFA pe sistem real. Mentionez ca sunt angajat cu norma de 4 ore ... (vezi toată discuția)
Intreprindere individuala-contributii la bugetul statului elena vilculescu elena vilculescu Va rugam sa-mi raspundeti: daca titularul unei Intrprinderi Individuale care nu are inca angajati,obiectul de activitate fiind prestari servicii,poate plati ... (vezi toată discuția)
Contract cu cas pentru pfa shnex shnex Salut! Mi-am facut PFA de cam jumatate de an si am inteles ca trebuie sa inchei un contract si cu casa de asigurari de sanatate, dar ca nu ar fi ... (vezi toată discuția)