Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Majorare impozite 2010...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Majorare impozite 2010...

Buna ziua...stiu ca Guvernul a hotarat ca incepand cu 2010 sa se mareasca impozitele..pe cladiri, terenuri etc
si s-a spus ca ptr terenuri de ex majorarea va fi facuta pana la 20%. adevarat?
atunci pe ce considerente. o primarie poate majora acest impozit cu 40%?
este legal?
pana la ce procent are libertate Primaria sa majoreze acest impozit?
se poate face vreun demers?--
un primar profita de necunoasterea legilor de catre consilierii sai si de lipsa informatiei a oamenilor ...trebuie sa facem ceva,nu?
cel putin sa informam acesti bieti oameni de la tara care saracii habar nu au de ce li se majoreaza darile...cel putin sa li se explice

va multumesc!
Tot ceea ce ati spus este sub impulsul necunoasterii prevederilor legale . Si asta se probeaza :
1. prin H.G. nr. 956/2009 , privind nivelurile pentru valorile impozibile , impozitele şi taxele locale şi alte taxe asimilate acestora, precum şi amenzile aplicabile începând cu anul fiscal 2010 , GUvernul a decis majorarea in medie cu 20% a impozitelor si taxelor , insa Consiliile locale pot majora aceste impozite si taxe cu inca pana la 20% peste nivelul prevazut in actul normativ .
2. Toate hotararile emise de Consiliile locale/Judetene sunt supuse controlului de legalitate al Institutiilor Prefectului , iar cele care nu respecta prevederile legale sunt atacate in ultima faza in contencios administrativ .
Asa ca .... :stunned:
In afara de ceea ce a scris dl. adrianmarin pot sa completez cu experienta personala. Suntem in aceeasi situatie. Majorarea se datoreaza actului normativ mentionat cat si faptului ca respectivul Consiliu Local, probabil in ultimii 3 ani, nu a majorat aceste taxe. Deci, in 2010 a aplicat majorarea prevazuta in HG 956/2009 cat si majorarile prevazute in actele normative de modificare a Codului Fiscal mai vechi.