Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Regim TVA achizitie comunitara second hand
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Regim TVA achizitie comunitara second hand

Va urmaresc deja de mult timp si appreciez efortul pe care toata lumea il face in acest forum.

Acum ma vad silit si eu sa va cer sprijinul:

Societatea noastra are ca obiect de activitate productia grafica / photo.
Societatea nu este platitoare de TVA.

In vederea desfasurarii activitatii (nu in scop de revanzare), intentionam sa facem o achizitie comunitara pentru un echipament second hand (laborator foto digital).
Firma partenera din Anglia este platitoare de TVA si ei vor emite factura pentru suma totala care include valoarea echipamentului , TVA , cheltuieli de transport si instalare.
Firma este revanzator al echipamentului.
Valoarea facturii va fi sub 10 000 de EUR.

Dupa consultarea mai multor experti contabili am primit diferite raspunsuri cu privire la aplicarea regimului TVA in aceasta situatie.

Ma vad nevoit sa va cer sprijinul pentru clarificarea regimului TVA si a procedurii de declarare.

Cu multumiri ,

Mircea
fiind vorba de o achizitie intracomunitara efectuata de o persoana impozabila neinregistrata in scopuri tva, a carei valoare nu depaseste pragul de 10.000 euro, operatiunea este taxabila in anglia si furnizorul va va emite o factura cu tva 15% sau daca doreste, in functie de legislatia engleza, poate aplica tva la marja de profit, fiind un bun second-hand.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.

Acum totul pare clar.

Cu stima,

Mircea