avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1081 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Marfa data gratuit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Marfa data gratuit

Buna ziua,

am si eu o problema daca ma poate ajuta cineva va rog.Eu am un PFA intreprindere individuala si fac niste pungi pe care le inscriptionez si mai apoi le dau gratuit magazinelor pt a le distribui(isi vand produsele lor ambalate in pungile mele).Intrebarea mea este cum pot ei sa lucrezi cu acestia, sa le fac factura pe 0 nu pot pt ca eu cumpar pungile si apoi nu le pot vinde cu valoare 0, nu stiu ce forma de colaborare sa adopt.In speranta ca ma va ajuta cineva, va multumesc si va doresc o zi buna.
Cel mai recent răspuns: barbatescu elena , utilizator 20:10, 10 Martie 2010
barbatescu elena a scris:

Buna ziua,

am si eu o problema daca ma poate ajuta cineva va rog.Eu am un PFA intreprindere individuala si fac niste pungi pe care le inscriptionez si mai apoi le dau gratuit magazinelor pt a le distribui(isi vand produsele lor ambalate in pungile mele).Intrebarea mea este cum pot ei sa lucrezi cu acestia, sa le fac factura pe 0 nu pot pt ca eu cumpar pungile si apoi nu le pot vinde cu valoare 0, nu stiu ce forma de colaborare sa adopt.In speranta ca ma va ajuta cineva, va multumesc si va doresc o zi buna.


Puteti sa mergeti pe contract de sponsorizare cu firma colaboratoare.
Ideea e ca voi colabora cu mai multe magazine, deci ar trebui sa fac contract cu fiecare.Intrebarea este cei carora le voi da pungile cum vor proceda, trebuie sa se incarce cu acele pungi, sau cum vor justifica ei in eventualitatea unui control.Multumesc
Daca ma puteti ajuta la intocmirea contractului, poate aveti un model ceva, v-as fi recunoscatoare.Multumesc.O zi buna.
barbatescu elena a scris:

Ideea e ca voi colabora cu mai multe magazine, deci ar trebui sa fac contract cu fiecare.Intrebarea este cei carora le voi da pungile cum vor proceda, trebuie sa se incarce cu acele pungi, sau cum vor justifica ei in eventualitatea unui control.Multumesc

Da , incheiati contract cu fiecare dintre ei.La randul lor se incarca cu pungie respective , si se scad pe masura ce le consuma fara valoare comerciala.
Dar , sunt convinsa ca cei cu care colaborati au un departament de contabilitate si stiu ce au de facut.
O idee ar fi si sa le vindeti cu un pret simbolic, de ex 1 leu/total factura. B-)

Alte discuții în legătură

Trecere la platitor tva emilpiros emilpiros buna ziua. daca ma poate ajuta cineva... am o intreprindere individuala, neplatitor TVA comert. Problema e ca , desi am produse foarte cerute, la distribuirea ... (vezi toată discuția)
Aplicare cod de bare pe produse OANA GORAN OANA GORAN stimati colegi, am urmatoarea nelamurire, daca eu comercializez produse alimentare cu cod de bare si vand la kg, produsul fiind disponibil in magazine la ... (vezi toată discuția)
Transfer produs finit la marfa camelia adina camelia adina Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: 371= 345 (un transfer din gestiunea de produs finit la marfa ) este nota contabila eronata? Nu am voie sa fac ... (vezi toată discuția)