Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributie CASS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributie CASS

Buna ziua,
Sunt un PFA inregistrat in iunie 2009 si am platit 5.5% CASS + 0.85% CM din venitul estimat pentru 2009. Pe langa venitul realizat pe PFA mai am si un venit realizat din cedarea folosintei bunurilor(chirie).
Va rog frumos sa ma lamuriti cum se calculeaza contributia pe anul 2009:
1) 5.5%*(venit real PFA+venit chirie)?
2) 5.5%*(venit real PFA)?

Va multumesc!
Da
eu consider ca pentru 2009, in cazul PFA cota pentru 2009 este de 6,5%.

art. 257, alin 2 din Legea 95/2006
(2) Contribuţia lunară a persoanei asigurate se stabileşte sub forma unei cote de 6,5%, care se aplică asupra:
b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfăşoară activităţi independente care se supun impozitului pe venit.

art. 259, alin 4
Persoanele care nu sunt salariate, dar au obligaţia să îşi asigure sănătatea potrivit prevederilor prezentei legi, sunt obligate să comunice direct casei de asigurări alese veniturile, pe baza contractului de asigurare, în vederea stabilirii şi achitării contribuţiei de 6,5%

Conform art. 1 alin. (1) lit. a) şi alin. (2) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 226/2008, pentru anul 2009, cota datorată de angajat, prevăzută la art. 257 din Legea nr. 95/2006, cu modificările şi completările ulterioare, se stabileşte la 5,5% începând cu veniturile aferente lunii ianuarie 2009

am avut o discutie cu cineva de la casa de asigurari pe aceasta tema si mi-a confirmat banuiala mea si anume aceea ca in 2009 cota de 5,5 se aplica numai pentru salariati.
Lege nr. 95 din 14/04/2006
Versiune actualizata pana la data de: 01/01/2009
privind reforma în domeniul sănătăţii

Art. 257. - (1) Persoana asigurată are obligaţia plăţii unei contribuţii băneşti lunare pentru asigurările de sănătate, cu excepţia persoanelor prevăzute la art. 213 alin. (1).
(2) Contribuţia lunară a persoanei asigurate se stabileşte sub forma unei cote de 5,5%, care se aplică asupra:
a) veniturilor din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit;
b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfăşoară activităţi independente care se supun impozitului pe venit; dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculează contribuţia, aceasta nu poate fi mai mică decât cea calculată la un salariu de bază minim brut pe ţară, lunar;
c) veniturilor din agricultură supuse impozitului pe venit şi veniturilor din silvicultură, pentru persoanele fizice care nu au calitatea de angajator şi nu se încadrează la lit. b);
d) indemnizaţiilor de şomaj;
e) veniturilor din pensiile care depăşesc limita supusă impozitului pe venit;
f) veniturilor din cedarea folosinţei bunurilor, veniturilor din dividende şi dobânzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuală realizate în mod individual şi/sau într-o formă de asociere şi altor venituri care se supun impozitului pe venit numai în cazul în care nu realizează venituri de natura celor prevăzute la lit. a) - e), alin. 21 şi art. 213 alin. (2) lit. h), dar nu mai puţin de un salariu de bază minim brut pe ţară, lunar.

Pe mine personal m-a impozitat cu 5,5% .
OUG nr. 226/2008
ART. 1
(1) Pentru anul 2009, cotele de contributii pentru asigurarile de sanatate, prevazute de Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sanatatii, cu modificarile si completarile ulterioare, se stabilesc dupa cum urmeaza:
a) 5,5% pentru cota datorata de angajat, prevazuta la art. 257 din Legea nr. 95/2006 , cu modificarile si completarile ulterioare;
b) 5,2% pentru cota datorata de angajatori, prevazuta la art. 258 din Legea nr. 95/2006 , cu modificarile si completarile ulterioare;
c) 10,7% pentru cota datorata de persoanele prevazute la art. 259 alin. (6) din Legea nr. 95/2006 , cu modificarile si completarile ulterioare.
(2) Cotele prevazute la alin. (1) se aplica începand cu veniturile aferente lunii ianuarie 2009.

nu stiu ce program de legislatie folositi dar nu-i in regula sa prezinte direct cota de 5,5% pentru toate cazurile de la art. 257 din Legea nr. 95/2006

in programul meu si in altele pe care le-am consultat, cota prezentata este de 6,5% urmata de *, iar undeva mai jos sunt explicatiile pentru *, adica prevederile OUG nr. 226/2008
Se pare ca programul legislativ pe care il utilizez este asemanator cu cel pe care il utilizeaza Casa de Asigurari de Sanatate a Municipiului Bucuresti, de vreme ce, repet, pentru veniturile din 2009 am fost impozitata cu 5,5%.