avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Platitor de TVA sau nu...urgent raspuns va rog
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Platitor de TVA sau nu...urgent raspuns va rog

...societate prestatoare de servicii neplatitoare de TVA infiintata in luna Mai ...se declara neplatitoare de tva, iar pana in Decembrie are o cifra de afaceri mai mica de Euro...acest lucru inseamna ca depaseste plafonul de scutire de 35000 de Euro cifra de afaceri pe anul financiar in curs??
Cel mai recent răspuns: anansc83 , utilizator 22:10, 11 Martie 2010
plafon cifra de afaceri = 35.000 euro anual

35.000/12 luni = 2.916,67 euro lunar

2.916,67 *8 luni = 23.333 euro

25.000 euro > 23.333 euro => plafon depasit, adica a devenit platitor de tva

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plafon tva claudiaP claudiaP Buna seara! O firma infiintata din mai care nu a optat pentru Tva, cum va calcula plafonul? Adica 35.000 euro sau imparte suma aceasta pe luni? Ce curs ... (vezi toată discuția)
Neplatitor sau platiror tva? monica2diana monica2diana Am infiintat si inregistrat o societate in august 2007 ca neplatitoare de TVA. In iunie 2008 sunt anuntata printr-o adresa de la Finante ca am devenit ... (vezi toată discuția)
Depasire plafon cifra de afaceri de 35000 euro ADRIANA RATIU ADRIANA RATIU firma este platitoare de impozit pe profit si de tva si depune declaratiile trimestrial.la sfarsitul anului 2008 am depasit cifra de afaceri de 35000 ... (vezi toată discuția)