Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Platitor de TVA sau nu...urgent raspuns va rog
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Platitor de TVA sau nu...urgent raspuns va rog

...societate prestatoare de servicii neplatitoare de TVA infiintata in luna Mai ...se declara neplatitoare de tva, iar pana in Decembrie are o cifra de afaceri mai mica de Euro...acest lucru inseamna ca depaseste plafonul de scutire de 35000 de Euro cifra de afaceri pe anul financiar in curs??
plafon cifra de afaceri = 35.000 euro anual

35.000/12 luni = 2.916,67 euro lunar

2.916,67 *8 luni = 23.333 euro

25.000 euro > 23.333 euro => plafon depasit, adica a devenit platitor de tva