Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cine se ocupa de renovarea balcoanelor?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cine se ocupa de renovarea balcoanelor?

Locuiesc intr-un bloc construit prin anii '70
Este intr-o stare destul de proasta, indeosebi balcoanele.
La fiecare etaj placa de beton a balconului s-a deplasat in jos si sta sa cada.
La fiecare ploaie sau vreme umeda incep sa cada bucati din balcon. Mie mi-a cazut o bucata de deasupra chiar in balcon, bine ca nu eram acolo in acel moment. Este chiar periculos!
Administratorul blocului pune mereu un afis la avizier in care avertizeaza locatarii ca balcoanele lor sunt intr-o stare deplorabila si daca se intampla ceva este doar vina lor.Dar el nu face nimic, nu vine cu nici o propunere, arunca vina pe locatari, parca din vina lor s-a stricat fatada blocului.
Intrebarea mea este urmatoarea:
Este corecta atitudinea administratorului?Trebuie fiecare sa-si repare balconul?
Problema este ca balcoanele sunt deteriorate si deasupra si dedesubt . Eu ce parte ar trebui sa repar?
Nu se poate face un imprumut pentru toti locatarii si sa vina o firma sa ne repare toate balcoanele?Suntem totusi un bloc cu 4 scari de 10 etaje! Pentru ca nu este vorba de reparatii minore,gen lipit, zugravit, ci este nevoie de o intreaga consolidare a balconului pentru ca este deplasata placa de beton si aceasta presupun ca trebuie asigurata cu niste grinzi, din cate imi dau eu seama, nu ma pricep.
Eu stau la etajul 8, cum pot chema pe cineva sa faca reparatii de o asa amploare la acest etaj?
Si daca eu repar la mine, balcoanele de deasupra mea tot reprezinta un pericol.
Unde as putea sa ma interesez si ce demersuri se fac pentru astfel de consolidari?

alexa_m, utilizator
Asociatia de proprietari, la fel ca subsolul sau terasa; cheltuiala fiind suportata de toti proprietarii
La multi ani!

Asociatia de proprietari, la fel ca subsolul sau terasa; cheltuiala fiind suportata de toti proprietarii

Am si eu doua intrebari legate de terasa de data aceasta.
La noi s-a permis utilizarea terasei de catre vecinii care locuiesc la ultimul etaj, fara acte insa. La reparatii cine suporta cheltuiala? Toti proprietarii? Sau pot fi obligati cumva utilizatorii?
Si cum putem ingradi accesul la terasa al acestor vecini?
Camelia
Conform H.G.1386/27.112003 publicata in MO 863/04.12.2003, CAP.III Repartizarea cheltuielilor / punct B art.46 prevede urmatoarele: " Chelt.pentru lucrari de intretinere ,servicii,de reparatii si,dupa caz ,de consolidare la partile de constructii si instalatii aflate in proprietate comuna indiviza - astfel cum este descrisa in cartea tehnica a constructiei si in acordul de asociere ca: subsolul; conductele de distributie si coloanele instalatiilor de apa , canalizare,termoficare, energie electrica; casa scarii; podul; spalatoria; uscatoria; terasa; ascensorul; centrala termica proprie; crematoriul; tubulatura de evacuare a gunoiului menajer; structura de rezistenta; fatade; acoperis si altele asemenea - se repartizeaza proportional cu cota parte de proprietate indiviza a fiecarui proprietar, astfel cum este inscrisa in acordul de asociere sau care a fost recalculata conform prevederilor art.45 alin (3)."
Suporta toti proprietarii reparatia cf.art.de mai sus.
Daca terasa este necirculabila nu se va mai admite accesul nimanui pe terasa pentru nici un fel de activitate - se pune lacat pe usa de acces.
Conform H.G.1386/27.112003 publicata in MO 863/04.12.2003, CAP.III Repartizarea cheltuielilor / punct B art.46 prevede urmatoarele: " Chelt.pentru lucrari de intretinere ,servicii,de reparatii si,dupa caz ,de consolidare la partile de constructii si instalatii aflate in proprietate comuna indiviza - astfel cum este descrisa in cartea tehnica a constructiei si in acordul de asociere ca: subsolul; conductele de distributie si coloanele instalatiilor de apa , canalizare,termoficare, energie electrica; casa scarii; podul; spalatoria; uscatoria; terasa; ascensorul; centrala termica proprie; crematoriul; tubulatura de evacuare a gunoiului menajer; structura de rezistenta; fatade; acoperis si altele asemenea - se repartizeaza proportional cu cota parte de proprietate indiviza a fiecarui proprietar, astfel cum este inscrisa in acordul de asociere sau care a fost recalculata conform prevederilor art.45 alin (3)."
Suporta toti proprietarii reparatia cf.art.de mai sus.
Daca terasa este necirculabila nu se va mai admite accesul nimanui pe terasa pentru nici un fel de activitate - se pune lacat pe usa de acces.
Mersi tare, abeona.

Terasa este circulabila, iar cei din comitet se gandeau sa propuna vecinilor de la ultimul etaj sa isi inchida un spatiu echivalent cu balcoanele pe care le au si apartamentele de la celelalte etaje, iar la restul terasei sa nu mai aiba acces. Aceasta varianta a fost propusa ca un semn de bunavointa, desi sunt tare suspicioasa ca acei oameni isi vor inchide balcoanele, ca nu vor mai folosi in continuare intreaga terasa...si cel mai important ca vor reusi sa o faca si legal.
Din cate inteleg eu, ar trebui ca toti proprietarii sa fie de acord, sa renunte la dreptul de proprietate asupra acelui spatiu, autorizatie de constructie pentru balcon...nu? (in cartea tehnica, ultimul etaj nu are prevazute balcoane)
Camelia