Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... conducere sub influenta bauturilor alcoolice
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

conducere sub influenta bauturilor alcoolice

Buna ziua,in seara zilei de 9 martie am fost vinovat de un accident fara victime avand numai pagube materiale in care am daramat un chisc de ziare si am lovit putin o masina...in urma probelor efectuate de catre agentii de politie mi-a iesit 0.50 in aerul respirat dupa care m-i s-au recoltat doua probe de sange la care astept sa imi vina rezultatele.Cat o sa iasa la sange?,sunt la prima abatere penala...ce m-i se poate intampla?ce pot face?
~ Conținut șters la cerere ~
Foarte probabil vi se va intocmi dosar penal si veti fi trimis in judecata pentru infractiunea prevazuta de art.87 alin 1 din OUG 195/2002, respectiv conducere sub influenta bauturilor alcoolice. Daca nu aveti antecedente penale si daca prejudiciul este recuperat este posibil sa fiti condamnat la o pedeapsa cu inchisoare cu suspendarea conditionata a executarii.
Consecinte neplacute care conduc garantat catre dosar penal,sub aspectul infractiunii prev de art 87 din OUG nr 195/2002
Pentru competenta reprezentarte.,angajati avocat
Mai mult ca sigur la sange va iesi dublul alcoolemiei inregistrate. Se va intocmi dosar penal pentru conducere in stare de ebrietate si distrugere. Trebuie sa va angajati avocat sa va reprezinte inca din faza de UP.
Succes!
Nu obligatoriu rezultatul la sange va fi dublu. Depinde la ce ora ati consumat bauturi alcoolice. Depinde cum este curba, ascendenta sau descendenta (proba I si proba II). Depinde de mai multi factori...