Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate drept roman
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

drept roman

Patricianul Marcellus este căsătorit cum manu cu Silvia şi are 4 copii:Sabinus, Cornelius, Emilia şi Eusebia.
La 20 de ani Sabinus se căsătoreşte cum manu cu Lucreţia şi are 2 copii: Laurenţiu şi Sebastian.
La 21 de ani Cornelius se căsătoreşte sine manu cu Flavia şi are un copil: Primus.
La 15 ani Emilia se căsătoreşte cum manu cu Marius şi are o fiică Corina.
La 16 ani Eusebia se căsătoreşte sine manu cu Antoniu.
La 25 de ani Sabinus încercând să-şi ucidă tatăl, este alungat din familie.
La 30 de ani Cornelius este dat în adopţie cu efecte depline patricianului Paulus.
a. Stabiliţi familia agnatică şi pe cea cognatică.
b. Calculaţi, în baza unei scheme, gradul de rudenie dintre persoanele mai sus amintite.
c. Ce loc şi ce statut juridic au în familie aceste persoane?
d. Cum se realizează alungarea din familie a lui Sabinus?
e. Care sunt efectele adopţiei cu efecte depline a lui Cornelius?

Daca in imobil patrunde un mus mucumanus, situatia se va agrava pentru intreaga familie romana.

Va recomand discutia la seminar pt spete de drept roman, nu cred ca vreun consultant de pe forum va va ajuta, dar...cine stie...