Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Facturi din tarile UE
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Facturi din tarile UE

Buna! Sunt PFA ne platitor de TVA. Intrebarea mea ar fi urmatoarea, daca aduc marfa din tara care este membru UE nu imi da factura ptr ca nu am nr R sau RO.Doar atat vreau sa stiu ca pot sa solicit factura sau nu?
normal ca trebuie sa solicitati factura...numai ca in tranzactiile intre statele membre UE nu se adauga TVA
dar daca solicit si primesc?,si daca primesc aici nu trebuie sa platesc TVA?,si cum pot sa folosesc?,trebuie tradus?trebuie contabilitate is plus?
trebuie sa solicitati factura si atentie daca atingeti plafonul de 10.000 de euro va inregistrati la finante ca platitor de tva, aveti grija nu e de gluma, nu puteti revinde marfa daca nu aveti factura. Sanatate!
Tunde81 a scris:

dar daca solicit si primesc?,si daca primesc aici nu trebuie sa platesc TVA?,si cum pot sa folosesc?,trebuie tradus?trebuie contabilitate is plus?

daca nu primiti factura marfa vi se confisca, daca nu vreti sa platiti tva, mergeti la finante si solicitati sa fi ti platitor de tva si primit un certificat platitor de tva , dar in romania cand vindeti ve ti calcula pretul de cumparare +adaos+tva .
olden a scris:

Tunde81 a scris:

dar daca solicit si primesc?,si daca primesc aici nu trebuie sa platesc TVA?,si cum pot sa folosesc?,trebuie tradus?trebuie contabilitate is plus?

daca nu primiti factura marfa vi se confisca, daca nu vreti sa platiti tva, mergeti la finante si solicitati sa fi ti platitor de tva si primit un certificat platitor de tva , dar in romania cand vindeti ve ti calcula pretul de cumparare +adaos+tva .

si normal ca va trebuie contabil autorizat cu studii superioare sau expert contabil ca salariati nu puteti avea sa angajati un economist sa va intocmesca declaratiile indiferent ca aveti sau nu activitate..........e ff greu dar daca va lacomiti la un tva pe care oricum il recuperati de la client asta este.