avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cercetare furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cercetare furt

Buna . Instrmentarea unui dosar cu obiect furt calificat cat poate dura?
Pot sa ma interesez de stadiul dosarului? Agentul de politie este obligat sa imi spuna in ce stadiu este?
Cel mai recent răspuns: Borza , utilizator 18:30, 22 Martie 2010
6 luni, un an, doi ani... depinde.
Mai intii trebuie sa spui ce calitate ai in dosarul penal:
- faptuitor,
- invinuit,
- martor
- parte vatamata.

Faptuitorii au acces complet la dosar, dar numai cu avocatul linga ei.

Alberto Kurtyan
Cercetarile pot dura de la cateva zile pana la cativa ani!B-)
Iar politistul care instrumenteaza dosarul este obligat sa va comunice stadiul in care se afla dosarul!B-)
va poate face o prezentare a cazului. Aveti posibilitatea de a propune probe, iar organele de cercetare penala au obligatia de administra probe atat in favoarea cat si in defavoarea faptuitorului.
Dosarul vi se va prezenta cand va prezinta procurorul materialul de urmarire penala. Depinde si de avocatul devs.
puteti daca sunteti in cauza (sau un av),iar durata nu se stie,depinde de complexitatea cauzei,stadiul cercetarilor,etc.
Pentru a vi se raspunde la intrebarea cu privire la consultarea dosarului,ar trebui sa ne comunicati ce calitate aveti in acel dosar.
Daca aveti una dintre calitatile aratate de dl.avocat(in afara de cea de martor),puteti consulta dosarul dvs.sau avocatul ,la politie ,in prezenta politistului.
Cu privire la durata de solutionare, aceasta depinde de factorii aratati,dar si de complexitatea cercetarilor,a probatorilor de administrat de timpul socialmente necesar fata de aglomerarea organelor de urmarire penala cu diverse cauze penale.
Un raspuns exact nu poate exista la aceasta intrebare.

Alte discuții în legătură

Refuzul de a da declaratie la politie honeybee honeybee Am fost citata intr-un un dosar penal si refuz sa ma prezint sa dau declaratie la politie. Care ar putea fi urmarile? (vezi toată discuția)
Studierea unui dosar penal aflat la organul de cercetare penala alexandra.a1404 alexandra.a1404 Cum se solicita de catre partea vatamata, procurorului, studierea personala (nu prin avocat) a unui dosar aflat in faza de cercetare penala? In scris, printr-o ... (vezi toată discuția)
Plangere penala- cum trebuie sa procedez in acest caz? maque maque Buna seara, Va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea speta: In urma cu noua luni am depus o plangere penala impotriva unui individ care mi-a rupt mana in ... (vezi toată discuția)