Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... stopaj la sursa
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

stopaj la sursa

Este sau nu infractiune?
Plata se poate esalona?
Stopajul la sursa este infractiune. Dar pt. a se demonstra infractiunea, trebuie demonstrat ca banii au fost retinuti cu adevarat, nu numai pe statele de plata#-o
Nu cred ca se mai accepta reesalonari:((
care e diferenta?
ce inseamna retinuti "cu adevarat"?
in alte tari UE este infractiune?
pe o adresa de la casa de sanatate referitoare la creante mi se specifica ca NU am restante la contributie angajator si contributie asigurati. Totusi se precizeaza o anumita suma la stopaj la sursa !!! Se poate acest lucru ? (situatia este la 31.12.2003)

Totodata mi se calculeaza niste majorari si penalitati. Pe ce criterii au fost repartizate ele catre AVAS(protocol 16/25.02.2004) si catre ANAF ? (sumele sunt relativ mici)

multumesc