Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Legea 314/2009
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Legea 314/2009

In ceea ce priveste piata la disponibil,trebuie anuntat ucvap-ul de orice procedura demarata indiferent de valoarea acesteea,sau numai daca depaseste pragurile art.124?Trebuie atribuite negocierile fara publicare indiferent de valoare?
Negocierea fara publicarea prealabila a unui anunt de participare este o procedura de achizitie publica. Prin urmare, daca valoarea estimata depaseste pragurile de la 124 atuncic UCVP-ul trebuie informat.
Cititi OUG 30/2006 art.1 alin.2 ,modificata si completata
(2) În sensul prevederilor alin. (1), fac obiectul verificării aspectele procedurale
aferente procesului de atribuire a următoarelor contracte:
a) contractele de lucrări şi contractele de concesiune de lucrări publice cu valoare
estimată, fără TVA, mai mare sau egală cu echivalentul în lei a 500.000 euro;
b) contractele de servicii şi contractele de concesiune de servicii cu valoare estimată,
fără TVA, mai mare sau egală cu echivalentul în lei a 75.000 euro;
c) contractele de furnizare cu valoare estimată, fără TVA, mai mare sau egală cu
echivalentul în lei a 75.000 euro;
d) acordurile-cadru încheiate în vederea atribuirii contractelor prevăzute la lit. a)-c)

si continuati cu alin.3 din aceasi ordonanta