Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Buna ziua,Urmaresc cu mult interes intrebarile puse pe acest forum.Va rog sa-mi raspundeti si mie la urmatoarea intrebare:Anii lucrati in gr.II-a de muncaimi majoreaza stagiul pt. a iesii la pensie anticipat,fara penalizare?Cazul meu:barbat,nascut 11.02.1950,vechimea in munca 41 ani si 2 luni(exclusiv stagiul militar),ani munciti in gr.II-a 18 ani si 7 luni.Umarind raspunsurile date de moderatorii acestui subiect,am inteles ca pot iesii la pensie de limita de varsta la 01.03.2015,la pensie cu reducerea de 4 ani pt.gr.de munca la 01.03.2011,pensie anticipata partial la 01.03.2010.La pensionarea anticipata imi ia in calcul casa de pensii cei 4 ani si 6 luni de majorare a stagiului de cotizare pt anii lucrati in gr.II-a de munca pt. a iesii la pensie.Va multumesc,Valentin.
1. Pentru anii lucrati in gr.a II-a de munca se mai adauga la stagiul de cotizare inca 4 ani si 6 luni, deci ceti avea un stagiu de cotizare de 45 de ani si 8 luni.
2. In aceste conditii puteti beneficia de:
- pensie anticipata incepand cu februarie 2010, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate desfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu februarie 2011, respectiv la implinirea varstei de 61 ani.
Stagiul de 4 ani si 6 luni aferent activitatii desfasurate in grupa II de munca va fi avut in vedere la stabilirea stagiului pentru acordarea pensiei anticipate, conform cap. B, sectiunea III, pct. 8 din Ordinul nr. 340/2001:

"In vederea deschiderii dreptului la pensie anticipata si la pensie anticipata partiala, stagiul complet de cotizare cuprinde si sporul acordat in baza legislatiei anterioare pentru activitati desfasurate in grupa I si II de munca pana la data de 1 aprilie 2001."

Sporul la care face referire prevederea de mai sus este reglementat prin art. 14 din Legea nr. 3/1977.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Multumesc pt amabilitatea dv. doamna Gabriela Pintea si domnule Tudor Valeriu
Va rog sa ma ajutati intr-o problema, anume: tatal meu, nascut in 18.08.1951, are vechime in munca de 31 de ani 5 luni si 15 zile, din care in gr I 1 an si 9 luni iar in grupa a II-a de munca de 17 ani si 7 luni.
Poate iesi la pensie anticipat?

multumesc anticipat pt raspunsuri.
Poate beneficia de:
- pensie anticipata partiala incepand cu august 2011, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu august 2012, respectiv la implinirea varstei de 61 ani.