Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... un salariat poate obtine un grad de handicap la ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

un salariat poate obtine un grad de handicap la Comisia de expertiza pentru persoane adulte din cadrul Directiei de Asistenta Sociala?

Un salariat poate obtine un grad de handicap la Comisia pentru persoane adulte cu handicap din cadrul Directiei de asistenta sociala si protectia copilului ? persoana in cauza sufera de multi ani de diabet insulinodependent si actual alte complicatii.
Va multumesc.
In conditiile in care afectiunea este dovedita cu documente medicale legale,comisia de expertiza detine obligatia sa elibereze cerificat de atestare si incadrare a afectiunii,indiferent de locul de munca al persoanei in cauza
da, binenteles ca poate obtine grad de handicap.
trebuie sa mearga la DGASPC-cu urmatoarele acte - copie dupa actul de identitate, documente medicale - scrisoare medicala de la medicul de familie ( exista formular tip la fiecare DGASPC ), adeverinta de la medicul specialist cu boala de care suferiti, internari in spital daca aveti si o ancheta sociala de la serviciul social al primariei de domiciliu. (mergeti sa solicitati la primarie).
de asemenea la DGASPC completati o cerere - tip.