Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... ref: cerere de chemare in judecata pe OUG 119/2007
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

ref: cerere de chemare in judecata pe OUG 119/2007

as dori un model de cerere de chemare in judecata pe OUG 11/2007. n-am lucrat pana acum cu asta si nu sunt foarte sigura pe ce am facut eu.
poate ma ajuta cineva.
multumesc.
Cererea este la fel ca orice chemare in judecata. Deci, creditorul cu datele sale solicita emiterea unei ordonante de plata pentru debitorul ... cu toate datele.
Se motiveaza in fapt si se expune de ce creanta este certa, lichida si exigibila (conditie esentiala)!!! La fel ca la somatia de plata pe OG 5/2001. Doar la temeiul de drept se scrie ca cererea e intemeiata pe OUG 119/2007.
victoriada, utilizator
S.C. …………........
……………………..
…………………….
NR._____/____________

DOMNULE PRESEDINTE,

Subscrisa S.C. …………………. cu sediul in……….., reprezentata legal de…………., in temeiul OUG nr. 119/2007, solicita emiterea de

ORDONANTA DE PLATA

impotriva piritei S.C……………………….., inregistrata la ORC cu nr. J ………, CUI …….., cu sediul in ………., , jud. ….., pentru a fi obligata la plata sumei de………. reprezentind :
- facturi insusite la plata si neonorate in termen pentru perioada…………………in cuantum de……..
- penalitati de intirziere datorate in temeiul contractului ……….in valoare totala de………….

De asemenea solicitam sa dispuneti obligarea piritei la plata cheltuielilor de judecata ocazionate de aceasta actiune.

MOTIVELE ACTIUNII

In fapt, la data de ………. am incheiat cu pirita S.C…………., contractul avind ca obiect……., contract inregistrat sub nr…….
Potrivit art…, CAP….. din contractul …. « Achitarea de catre beneficiar a costului prestatiilor se va face in termen de…. de la data prezentarii facturii de catre prestator, care va fi ultima zi a lunii de facturare ».
Desi termenul de plata al facturilor a fost depasit, pirita nici pina la aceasta data nu a procedat la plata acestora.
Facturile a caror plata nu a fost efectuata sunt urmatoarele :
…………………………………..
Potrivit art. … CAP. …. din contract, « Neachitarea in intregime sau partial, din orice motiv, a costului prevazut la art.7, atrage o penalizare de 0,5% pe zi te intirziere in favoarea prestatorului , incepind cu prima zi de la expirarea termenului prevazut la art.8, calculata la intreaga suma a debitului restant ».
Dat fiind faptul ca pirita nu a inteles sa achite la termenul stabilit contractual contravaloarea prestatiilor solicitam obligarea acesteia la plata penalitatilor de intirziere in cuantum total de……. lei .
In drept, O.U.G. 119/2007.
Anexam prezentei in copie xerox, urmatoarele:
- contract ………. nr. ………;
- facturile a caror plata nu a fost onorata;
- nota calcul penalitati de intirziere;
- ch. seria ……… – in valoare de 39 lei (dovada platii taxei de timbru).
Depunem prezenta actiune in doua exemplare spre comunicare.