Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general bilant
Discuție deschisă în Contabilitate în general

bilant

buna seara,
va rog mult ajutati-ma si pe mine in urmatoarea problema:
la dec 2009 am sold creditor 5121 si am si o suma in 581. la pozitia IV din F10 din bilant casa si conturi: trec doar suma din casa sau SD531-SC5121+SD581???
multumesc
De regula 581 nu prezinta sold.

Contul 581 "Viramente interne"
Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa viramentelor de disponibilităţi între
conturile de trezorerie.
Contul 581 "Viramente interne" este un cont de activ.
În debitul contului 581 "Viramente interne" se înregistrează:
- sumele virate dintr-un cont de trezorerie în alt cont de trezorerie (512, 531,
541).
În creditul contului 581 "Viramente interne" se înregistrează:
- sumele intrate într-un cont de trezorerie din alt cont de trezorerie (512, 531,
541).
De regulă, contul nu prezintă sold.
da, stiu ca de regula nu prezinta sold dar contul a fost blocat, .......asa a treb sa inreg.
ce suma ma sfatuiti sa inreg in bilant?
multumesc
581 nu trebuie sa prezinte sold, chiar daca contul din banca v-a fost blocat, trebuia sa mutati banii de acolo in 473, deoarece l-au blocat, banuiesc, ca sa va ia banii prin executare silita, iar pe extras se vede unde s-au dus banii...si atunci ii inregistrati si d-voastra cum trebuie, adica ii mutati din 473...
Mai exact pt. ce anume si cine v-a blocat contul, ca sa stiu ce sa va mai zic?

Andreea Voicila
pai mi-a ramas in dec o suma 20 lei in cont, contul a fost blocat si pe extras apare suma de 20 lei pe debit si sold cont in extras 0.
in extrasul de ianuarie imi apare suma de 20 lei pe credit si la explicatii -preluare sold.
pe extras mai scrie conturi de sume blocate-popriri
in decembrie am facut 581=5121 20 lei
in ianuarie 5121=581 20 lei
si-mi dadeau soldurile la fel ca in extrase
:)
Pai in decembrie trebuia sa faceti 581=5121 20 si 473=581 cu 20, pt ca altfel va ramane o nota schioapa si sold pe 581 ceea ce nu e voie, cititi si functunea contului 581...,iar in ianuarie faceti 5121=581 20 lei si 581=473 cu 20 de lei... regula 581 niciodata nu are sold si daca va iese din banca sau casa prin 581 trebuie sa intre in alt cont...
Andreea Voicila