Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Nedeclarare teren pentru impozitare, cu rea-credinta
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Nedeclarare teren pentru impozitare, cu rea-credinta

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti sub incidenta caror legi ar intra fapta de a nu declara, pe proprie raspundere si cu rea-credinta, in evidentele Primariei locale, circa 50% din terenul agricol folosit, in scopul substragerii de la plata impozitului ?...
Care ar fi eventualele sanctiuni?...

Multumesc!
Codul fiscal si Codul de procedura fiscala reglementeaz aceasta materie.

CODUL DE PROCEDURA FISCALA

ARTICOLUL 52
Obligaţia de a furniza informaţii

(1) Contribuabilul sau altă persoană împuternicită de acesta are obligaţia de a furniza organului fiscal informaţiile necesare pentru determinarea stării de fapt fiscale. În acelaşi scop, organul fiscal are dreptul să solicite informaţii şi altor persoane cu care contribuabilul are sau a avut raporturi economice sau juridice. Informaţiile furnizate de alte persoane se iau în considerare numai în măsura în care sunt confirmate şi de alte mijloace de probă.

ARTICOLUL 219
Contravenţii

(1) Constituie contravenţii următoarele fapte:
r) refuzul de a îndeplini obligaţia prevăzută la art. 52 alin. (1).
(2) Contravenţiile prevăzute la alin. (1) se sancţionează astfel:
e) cu amendă de la 1.000 lei la 1.500 lei, pentru persoanele fizice, şi cu amendă de la 4.000 lei la 6.000 lei, pentru persoanele juridice, în cazul săvârşirii faptelor prevăzute la alin. (1) lit. n)-r), dacă obligaţiile fiscale sustrase la plată sunt de până la 50.000 lei inclusiv;
f) cu amendă de la 4.000 lei la 6.000 lei, pentru persoanele fizice, şi cu amendă de la 12.000 lei la 14.000 lei, pentru persoanele juridice, în cazul săvârşirii faptelor prevăzute la alin. (1) lit. n)-r), dacă obligaţiile fiscale sustrase la plată sunt cuprinse între 50.000 lei şi 100.000 lei inclusiv;
g) cu amendă de la 6.000 lei la 8.000 lei, pentru persoanele fizice, şi cu amendă de la 25.000 lei la 27.000 lei, pentru persoanele juridice, în cazul săvârşirii faptelor prevăzute la alin. (1) lit. n)-r), dacă obligaţiile fiscale sustrase la plată sunt mai mari de 100.000 lei;
(5) Nedepunerea la termen a declaraţiilor fiscale pentru obligaţiile datorate bugetelor locale se sancţionează potrivit Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare.