Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recompensarea financiara a minorilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recompensarea financiara a minorilor

Salutare,

Exista vre-o forma legala prin care tinerii cu varsta intre 14 si 18 ar putea fi recompnesati material pentru activitatea prestata?

Nu ma refer la nici un fel de exploatare a minorilor, ci doar intreb. De exemplu, activitatea de distributie a brosurilor promotionale poate fi facuta de catre minori?

In ce activitati tinerii sub 18 ani, pot fi implicati si recompensati financiar?
Persoana fizică dobândeşte capacitate de muncă la împlinirea vârstei de 16 ani. Dupa aceasta varsta se poate incheia c.i.m.

Persoana fizică poate încheia un contract de muncă în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul părinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activităţi potrivite cu dezvoltarea fizică, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacă astfel nu îi sunt periclitate sănătatea, dezvoltarea şi pregătirea profesională.

Prin urmare, se pot incheia c.i.m.