avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1103 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Ce trebuie sa fac in cazul unei asigurari de viata ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Ce trebuie sa fac in cazul unei asigurari de viata nesolutionate...?

Buna ziua,
Tatal meu a decedat in urma unui accident auto.El avea o asigurare de viata pe perioada limitata dar care era in termen. Am depus dosarul la firma la care era incheiata asigurarea in termenul prevazut in contract. In momentul de fata nu am primit nici un raspuns si au trecut 2 luni de la depunerea dosarului. Ce trebuie sa fac in continuare?
Cel mai recent răspuns: cataflorescu , utilizator 10:42, 24 Martie 2010
Interesul Dv. este sa stiti intai de toate punctul de vedere al companiei, deci interesati-va la ei cat de des e posibil, pana va veti lamuri. Abia dupa aceea vedeti ce e de facut, daca mai ramane ceva de facut.....
Cum adica "...daca mai ramane ceva de facut?".
Nu am inteles afirmatia.
Daca raspunsul nu e pe masura asteptarilor Dv. puteti sa-i actionati in judecata....la asta m-am referit.
Dar poate nu va fi cazul si veti fi multumit...:)
Deci trebuie sa am un punct de vedere din partea societatii de asigurari inainte de a incepe unn eventual proces.

Va multumesc.
Trebuie sa comunicati cu asiguratorul,poate nu ati depus toate actele necesare.
Erati desemnat beneficiar pe polita sau mostenitorii legali sunt in drept sa incaseze indemnizatia?
Este important ce cuprinde contractul cu privire la plata indemnizatiei in caz de deces.
Va scriu ce documente se cer de regula:
-polita de asigurare in original sau copie
-dovada platii ultimei prime de asigurare scadente
-acte care sa probeze legitimitatea beneficiarilor(acte de identitate,certificat de mostenitor)
-procesul-verbal de constatare a accidentului
-certificatul de deces in original sau copie legalizata
Cred ca plata indemnizatiei se face in termen de 15 zile(conform contractului)dar acest lucru presupune finalizarea investigatiilor(daca a fost cazul)si prezentarea tuturor documentelor justificative pe care asiguratorul le solicita.


Ultima modificare: Luni, 22 Martie 2010
ContSters76710, utilizator

Alte discuții în legătură

Asigurare in caz de deces-recuperare de la firma de asigurari andwu andwu Buna ziua si multumesc anticipat ptr raspunsuri. Tatal meu a contractat un credit de consum cu BRD Finance incheind totodata o polita de asigurare atasata la ... (vezi toată discuția)
Polita de asigurare de viata oana_i oana_i Buna ziua! Am un contract de credit incheiat pe o perioada de 5 ani, insotit de o polita de asigurare de viata pt beneficiarii de credite. Beneficiara ... (vezi toată discuția)
Credit cu polita de asigurare edigab edigab Buna ziua, am o problema, tatal meu a contractat un credit in 2006 la o banca Bancpost ulterior a fost sunat si i sa comunicat ca a fost incheiata o polita ... (vezi toată discuția)