Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... obtinere custodi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

obtinere custodi

Buna...va rog frumos daca ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat urgent...
Unchiul meu a decedat in urma cu vreo 3 saptamani(era in varsta de 37ani),acesta era divortat de vreo 7 ani de sotia sa.In urma divortului acesta a primit custodia permanenta a copilui,mama a renuntat de bunavoie in favoarea tatalui.
Copilul are in prezent 12 ani,iar acum a inceput lupta.
Mama lucreaza in Franta si vrea sa angajeze un avocat ca sa obtina custodia fetei...si apoi sa o lase in grija unei cumnate care are de-abia vreo 20 de ani.
Cea care a cerut custodia din partea tatalui este bunica care are 56 de ani, care a crescut copilul si cu care copilul vrea sa ramana.
Imi puteti va rog frumos si mie daca bunica are sanse sa obtina copilul....se ia in considerare dorinta copiluli.
Deja bunica a depus actele necesare pentru obtinerea custodiei la primarie...
Va rog foarte mult sa ma ajutati.
Va multumesc.
ma puteti contacta la adresa de mess: popescudaniella@yahoo.com
sunt multe aspecte de discutat! in principiu ar putea sa obtina custodia persoana care a crescut copilul, dar este o lupta lunga si de durata si ar fi bine sa-si angajeze un avocat!
dar avand varsta de 12 ani...dorinta copilului chiar nu este luata in considerare?
Si cum se poate obtine custodia temporara....adica la cine o sa stea copilul...in timpul procesului?
Ar fi mai bine sa fie anuntata autoritatea tutelara despre faptul ca tatal a decedat iar mama e plecata din tara...si acestia sa hotarasca...?
dar avand varsta de 12 ani...dorinta copilului chiar nu este luata in considerare?
Si cum se poate obtine custodia temporara....adica la cine o sa stea copilul...in timpul procesului?
Ar fi mai bine sa fie anuntata autoritatea tutelara despre faptul ca tatal a decedat iar mama e plecata din tara...si acestia sa hotarasca...?
custodia temporara se poate obtine pe calea unei actiuni deschise in instanta; si autoritatea tutelara trebuie anuntata de situatia copilului. juridic si legal vorbind! ca exista intotdeauna si cai nelegale de a rezolva problemela e problema fiecaruia!
tocmai de aceea ti-am spus ca trebuie un avocat!
Intr-adevar cum a spus si colega, e o lupta lunga, dar bunica are sanse reale de reusita sa obtina custodia copilului. Oricum copilul va fi ascultat si isi va putea exrima optiunea.
La stabiliea custodiei se va avea in vedere posibilitatile reale de intretinere ale copilului (situatie financiara, timp petrecut cu minorul,), atasamentul minorului, cine l-a crescut pe acesta pana in prezent, cat interes a manifestat mama in tot acest timp, etc.
Toate astea se vor sustine dovedi in fata instantei la care se adauga si raportul autoritatii tutelare care va analiza situatia de domiciliul mami comparativ cu situatia bunicii.

Oricum angajati-va un avocat.