Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj -prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj -prenatal

Vreau sa stiu daca pot intra la 33 saptamani de sarcina din somaj in concediu prenatal?
1. In somaj fiind puteti intra in concediu de maternitate (pre si postnatal).
2. Stabiliti cu medicul daca e cazul sa intrati in prenatal.
3. Certificatul medical il duceti la AJOFM care il calculeaza si plateste.
4. Dupa concediul de maternitate puteti intra in CCC pana la 2 ani.
5. Si concediul de maternitate si CCC suspenda perioada de somaj care se reia, de unde a ramas, dupa expirarea CCC.
Interventie moderator:
:rtfm:
Continuarea intrebarilor pe aceeasi problema se face pe acelasi topic. Nu e nevoie sa deschideti altul.

crysstyle a scris:
Cine imi plateste prenatalul, dupa intreruperea indemnizatiei de somaj?

1. V-am raspuns mai sus ca certificatele medicale si de maternitate vi le plateste AJOFM.
2. Cred ca va referiti, de fapt, la CCC pana la 2 ani. Cand vreti sa intrati in CCC pana la 2 ani, faceti o cerere catre AJOFM, care va aproba, apoi cu dosarul va duceti la Primarie care va plateste indemnizatia pentru CCC pana la 2 ani.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Interventie moderator Am rugamintea sa va continuati topicurile deschise. Apasati butonul "raspunde" si scrieti intrebarea / intrebarile. Multumesc!

Gabriela Pintea

crysstyle a scris:
Care sunt criteriile si actele necesare ptr intreruperea somajului ,pt intrarea in prenatal?
1. Pentru concediul de maternitate (pre si postnatal) prezentati certificatele medicale la AJOFM.

2. Banuiesc ca intrebarea dvs. se referea la CCC pana la 2 ani. Iata ce spune OUG 148/2005:

Art. 1. - (1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.
Art. 7. - Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta se acorda in situatia in care solicitantul indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
a) este cetatean roman, cetatean strain sau apatrid;
b) are, conform legii, domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei;
c) locuieste impreuna cu copilul/copiii pentru care solicita drepturile si se ocupa de cresterea si ingrijirea acestuia/acestora.

Art. 8. - (1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta, reprezentand indemnizatie, stimulent sau alocatie de stat pentru copii, se acorda, la cerere, in baza urmatoarelor documente, dupa caz:
a) actul de identitate al solicitantului;
b) certificatul de nastere al copilului si, dupa caz, livretul de familie;
c) certificatul de persoana cu handicap al copilului, dupa caz;
d) adeverinta eliberata de autoritatile competente sau de catre angajator, dupa caz, din care sa rezulte indeplinirea conditiilor prevazute la art. 1;
e) adeverinta eliberata de platitorul indemnizatiei de maternitate sau, dupa caz, alte dovezi, din care sa reiasa ultima zi de concediu de maternitate, in situatia prevazuta la art. 10 alin. (1) lit. a);
f) declaratie pe propria raspundere din care sa reiasa ca solicitantul nu beneficiaza in acelasi timp de indemnizatie de maternitate, in situatia prevazuta la art. 10 alin. (1) lit. b);
g) declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte ca celalalt parinte natural sau, dupa caz, o alta persoana dintre cele prevazute la art. 5 alin. (2) nu beneficiaza de drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta;
h) declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte ca solicitantul se ocupa de cresterea si ingrijirea copilului si ca acesta nu este incredintat sau dat in plasament nici unui organism privat autorizat sau serviciu public autorizat ori unei persoane fizice;
i) dovada eliberata de autoritatile competente, de angajatori sau, dupa caz, declaratie pe propria raspundere, din care sa rezulte ca solicitantul se afla in concediu pentru cresterea copilului - pentru acordarea drepturilor prevazute la art. 1, respectiv art. 2;
j) dovada eliberata de autoritatile competente sau, dupa caz, declaratie pe propria raspundere, din care sa rezulte ca solicitantul realizeaza venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru acordarea drepturilor prevazute la art. 3;
k) dovada eliberata de autoritatile competente sau de catre angajator, dupa caz, din care sa rezulte incadrarea in situatiile prevazute la art. 1 alin. (2);
k.1) dovada eliberata de autoritatile competente pentru realizarea veniturilor din activitati independente sau, dupa caz, din activitati agricole si a platii impozitului pentru acestea;
l) alte acte necesare, dupa caz, stabilirii dreptului, prevazute in normele metodologice pentru aplicarea prevederilor prezentei ordonante de urgenta.

3. Cititi mai cu atentie raspunsurile noastre!
buna seara! am si eu o problema si solicit putin ajutor din partea dvs:
-din data de 15 decembrie am fost data in somaj
-din data de 1 februarie medicul de familie mi-a dat concediu medical la cererea celor de la AJOFM (acum am concediu din 1 februarie pana pe 30 aprilie)
-pe data de 23 februarie am nascut
Intrebarea mea este cate zile beneficiez de concediu? Cei de la AJOFM spun ca medicul trebuie sa stie, medicul spune ca AJOFM trebuie sa stie ca ei ma platesc...si mi-a dat azi concediu si pe luna aprilie...eu nu mai inteleg nimic.
Si de ce nu am primit nici un ban de cand sunt in concediu???
Va multumesc anticipat!