Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe acciza cafea
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

acciza cafea

Buna seara,

As cere si eu ajutorul Dvs. Cum se calzuleaza acciza la cafea si la ce termen se depune? Se declara in 103?

Va multumesc anticipat.
ART. 207
Sfera de aplicare
Următoarele produse sunt supuse accizelor:
a) cafea verde, cu codurile NC 0901 11 00 şi 0901 12 00; nivel acciza: 153eur/to
b) cafea prăjită, inclusiv cafea cu înlocuitori, cu codurile NC 0901 21 00, 0901 22 00 şi 0901 90 90;nivel acciza = 225 eur/to
c) cafea solubilă, inclusiv amestecuri cu cafea solubilă, cu codurile NC 2101 11 şi 2101 12.nivel acciza: 900 eur/to *)

*) - pentru anul 2010
ART. 208
Nivelul şi calculul accizei
(1) Nivelul accizelor pentru produsele prevăzute la art. 207 este prevăzut în anexa nr. 2, care face parte integrantă din prezentul titlu.

(2) Pentru cafea, cafea cu înlocuitori şi cafea solubilă, accizele se datorează o singură dată şi se calculează prin aplicarea sumelor fixe pe unitatea de măsură asupra cantităţilor intrate pe teritoriul României. Pentru amestecurile cu cafea solubilă intrate pe teritoriul României, accizele se datorează şi se calculează numai pentru cantitatea de cafea solubilă conţinută în amestecuri.
norme:
(2) În cazul produselor supuse accizelor nearmonizate pentru care acciza este stabilită în cotă procentuală, provenite din achiziţii intracomunitare, transformarea în lei a preţurilor de achiziţie exprimate în diverse valute - ca bază de impozitare pentru accize - se efectuează la cursul de schimb valutar comunicat de Banca Naţională a României, utilizat la înregistrarea în contabilitate, şi anume cursul de schimb valabil la data recepţiei produselor achiziţionate.

pentru plata : vedeti art 193 ; pentru declarare , art 194 cf
Aceste art sint valabile pina la 01.04.2010
De la 01.04.2010- se aplica accize armonizate