Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... admitere Barou
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

admitere Barou

M-ar interesa sa stiu daca se poate da examenul de admitere in profesia de avocat fara sa ai o recomandare de la un cabinet de avocatura sau de la un maestru.Exista posibilitatea de a da examenul si apoi sa cauti un maestru sub indrumarea caruia sa-ti poti face stagiatura?
Nu este necesara recomandarea unui cabinet de avocatura pentru a sustine examenul de primire in profesia de avocat. Dupa ce veti fi admisa in profesie este necesar sa va gasiti un indrumator, iar dupa 2 ani veti sustine examenul de definitivat in profesia de avocat unde va fi necesara recomandarea maestrului. Succes!
Exista posibilitatea de a da examenul si apoi sa cauti un maestru sub indrumarea caruia sa-ti poti face stagiatura?

Da,bineinteles!Dupa promovarea examenului de admitere in Barou,trebuie sa va gasiti un maestru care sa va indrume pe durata stagiului de 2 ani.
Mult succes!
Multumesc pentru raspuns
Multumesc, oricum sunt constienta ca sansele sunt mult mai mici, dar....imi doresc mult sa intru in Barou , imi place aceasta profesie, am lucrat ca si consilier juridic dar imi mi-ar place mai mult sa lucrez ca avocatB-)
Nu te grabi, asteapta noi modificari ale legii avocatilor, poate se gandesc la faptul ca si juristii sau judecatorii sunt tot colegi, si se va intra cu vechime de peste 5 ani fara examen.
Bafta, oricum.