Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contabilitate pfa fara venituri
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contabilitate pfa fara venituri

Buna seara. Am si eu 2 intrebari:
-pentru cineva care vrea sa inchida un PFA care nu a inregistrat venituri in 2009 ci a avut doar cheltuieli, acestea se trec in Reg.Inc.Plati si in final rezulta o pierdere, nu?
Dar biletele de participare la anumite cursuri/seminarii (daca nu au factura cu chitanta) se trec ca plati in Reg.Inc.Plati?
-ce alte documente se mai intocmesc pentru inchidere?
Va multumesc.
art 48 cf
(1) Venitul net din activităţi independente se determină ca diferenţă între venitul brut şi cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri, deductibile, pe baza datelor din contabilitatea în partidă simplă, cu excepţia prevederilor art. 49 şi 50.

(4) Condiţiile generale pe care trebuie să le îndeplinească cheltuielile aferente veniturilor, pentru a putea fi deduse, sunt:

a) să fie efectuate în cadrul activităţilor desfăşurate în scopul realizării venitului, justificate prin documente;

In aceste conditii, parerea mea este ca in situatia in care nu obtineti venituri, toate cheltuielile sint nedeductibile, ca urmare ele devin impozabile cu cota de 16%.
Buna seara. Multumesc pentru raspuns.
Sa inteleg ca daca pers.respectiva nu are venituri, toate cheltuielile efectuate nu se trec in Reg.Inc.si Plati?
Atunci cum se completeaza declaratia de venit pentru a putea inchide PFA?
Va multumesc.