avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... concesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

concesiune

un teren concesionat poate fi vandut? ma intereseaza actul normativ
terenul apartine unei institutii
Da, un teren concesionat poate fi vandut, insa cal care il cumpara il ia cu sarcina "concesiunii", adica va fi olbigat sa respecte contractul de concesiune care ii este opozabil.
Bineinteles, vorbesc de vanzarea facuta de catre concedent, si nu de catre concesionar:P
multumesc mult ptr raspuns.
pe mine m ar interesa si un act normativ care sa sustina acest punct de vedere.
aveti inserata in contract o interdictie de subconcesionare?....sincer eu cred ca da.....
sper ca va referiti la o eventuala subconcesionare , nu la vanzarea terenului care nu va apartine:O
Daca vanzarea se face in sensul stabilit de nicu, se poate observa ca aceasta concesiune este doar o sarcina asupra imobilului, ori aceasta nu impiedica transmitereadreptului de proprietate.
Singura problema e aceea ca proprietatea se transfera cu tot cu sarcini.
Temei legal? Codul civil:D
m ar interesa dc a aparut vreun comentariu, lucrare pe tema vanzarii unui teren concesionat

Alte discuții în legătură

Pot cumpara un teren deja concesionat? claudiaraduica claudiaraduica VREAU SA CUMPAR UN TEREN CARE ESTE CONCESIONAT DE O FIRMA FIRMA RESPECTIVA VREA SA-MI VANDA FIRMA CU TOT CU CONCESIUNE SUNT DE ACORD INSA SE POATE ASA CEVA ... (vezi toată discuția)
Concesionare de catre primarie a unor cai de acces intr-un imobil privat MARIANO MARIANO Suntem 10 coproprietari ai etajului unui complex comercial. Anul trecut primaria a concesionat unuia dintre noi o sprafata de teren aflata intre imobil si ... (vezi toată discuția)
Teren concesionat orelly orelly Buna ziua, ma poate ajuta cineva, doresc sa cumpar un teren concesionat de la o persoana fizica care a participat la licitatie in 2002, si sunt curios daca imi ... (vezi toată discuția)