Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot cumpara un teren concesionat?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot cumpara un teren concesionat?

as dori sa stiu daca pot cumpara de la o persoana fizica un teren care a fost concesionat de la primarie pe o perioada de 49 ani de catre aceasta persoana si ce anume implica aceasta tranzactie
Asa cum ati spus, concesionarul a concesionat de la Primarie ... deci, nu este proprietarul terenului si, in concluzie, nu poate sa va vanda acel teren pentru care nu are un drept de proprietate.
Titularul va transmite dv. dreptul de concesiune nu exista vanzare cumparare
Daca contractul initial permite , puteti subconcesiona sau sa va asociati ...dar ce sa cumparati, daca proprietar este Primaria?
Concesiunea este, de regula, specifica dreptului de proprietate publica. Probabil ca acest teren face parte din domeniul public al primariei care l-a concesionat. Ma indoiesc ca Primaria a permis in contractul de concesiune subconcesionarea. Dreptul de proprietate publica nu se poate vinde ci doar poate fi concesionat, dat in administrare,etc. Va recomand sa fiti atent ce acte semnati cu persoana care este parte in contractul de concesiune.