Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contractul de concesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contractul de concesiune

buna ziua. am o mica nelamurire. in situatia in care concesionez un teren proprietate privata a statutului(primariei),am posibilitatea de a cumpara terenul dupa o perioada. intrebarea mea este daca, pana sa-l cumpar, eu, ca si concesionar, pot sa concesionez la randul meu o parte din terenul pe care-l am in concesiune si daca da, subconcesionarul meu(sa-l numim astfel)imi va plati mie taxa sau primariei direct. ce suprafata maxima poate concesiona primaria?ce legislatie ma sfatuiti sa consult pt studierea in profunzime a contractului de concesiune? va multumesc!
Contractul încheiat cuprinde, cu siguranţă, prevederi referitoare la posibilitatea (sau imposibilitatea) subconcesionării.

Tind să cred că vă interzice subconcesionarea. Dacă o permite, subconcesionarul n-are nicio treabă cu primăria.

themis, utilizator
dar dreptul concesionarului nu este, cumva, un drept de superficie? daca da, ar insemna ca si anume concesionarul poate transmite proprietatea asupra constructiei si folosinta asupra terenului.prin urmare cumparatorul ar fi un continuator al contractului de concesiune, si proprietar al constructiei?
Citiţi contractul. De acolo cred că vă puteţi lămuri asupra drepturilor şi obligaţiilor pe care le aveţi.

Poate se prevede că, la sfîrşitul concesiunii, construcţia va trece în proprietatea primăriei. Poate sunteţi obligată, sub sancţiunea desfacerii concesiunii, să nu înstrăinaţi construcţia timp de X ani. Nu ştiu. N-am citit contractul.