Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... in ce conditii se poate diviza o societate comerciala ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

in ce conditii se poate diviza o societate comerciala aflata in insolventa

o societate comerciala cu capital integral de stat declarata in stare de insolventa , cu datorii la stat si furnizori in ce conitii se poate diviza, in 2 societati.
SRL nou infiintat sa preia toate datoriile, iar societatea initiala, care a avut datorii sa poate accesa fonduri europene ???
trebuie avizul ministerului de finante ?? daca a avut datorii la stata sau poate doar cu aprobarea aucanrii generale a actionarilor????
va multumesc
SARBATORI FERICITE !!
Nu se poate. Divizarea se poate face numai dupa incheierea procedurii insolventei.
Dpdv legal se poate ( nu sunt restrictii )
Dpdv practic ceea ce propuneti nu este posibil ca o societate sa ramana cu activul si cealalta cu pasivul !!
pai noua societate preia numai datoriile si o parte din capital
iar vechea societate ramine fara datorii, cu toate ca avea sechestru pe tot ce se putea
toate astea pentru a putea sa acceseze fonduri europene
intrebare minsterul finantelor va fi de acord cu aceasta manevra, ca noua societate sa preia datoriile ?? chiar daca capitalul social al firmei ce s einfiinteaza este de max 10 % din cel initial
Am sa va explic un principiu contabil
activul unei societati = pasivul societati
pai noua societate preia numai datoriile si o parte din capital

ca urmare daca noua soc preia un activ de 100 lei va prelua si un pasiv de 100 lei
Acum e clar ??
va multumesc pentru raspuns,
dar tocmai s-a divizat si societatea noua a preluat toate datoriile si numai 10 din capitalul social, patrimoniu
societatea initiala a ramas cu 90% din capital si fara nicio datorie, cu toate ca avea sechestru asigurator pe toate bunurile pus de directia finantelor publice
au spus ca nu este nevoie de avizul ministerului de finante,
eu sunt in consiliul de administratie si nu stiu daca este corect
va multumesc