Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj-lipsa 7 zile
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj-lipsa 7 zile

Buna ziua.Intrebarea mea este cu referire la conditiile acordarii somajului.Unchiul meu are in ultimii doi ani,luctrat un an fara 7 zile.Nu poate beneficia de somaj din cauza acestor 7 zile?
El si-a luat medical ca sa i se mai prelungeasca perioada lucrata,dar din cate am inteles i se inchisese deja cartea de munca,si nu i s-a inregistrat medicalul;desi era luat si pentru zilele de dinainte de a i se inchide cartea de munca.
Va multumesc anticipat!
nu poate . Doar daca se mai angajeaza in alta parte ptr diferenta de zile.