avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 876 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... insolventa si achizitii publice
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

insolventa si achizitii publice

O firma aflata in insolventa poate participa la achizitii publice? Si daca da care ar fi temeiul juridic
Cel mai recent răspuns: viorell2004 , utilizator 12:58, 7 Iulie 2011
Nu poate... Ba mai mult exista in legislatie si o declaratie pe propria raspundere data de reprezentantul societatii ca nu se afla in una din situatiile prevazute...... printre care si cea de mai sus si care se cere a se depune in documentatia respectiva!
pt.Bianca Irina
Buna seara.
Nu e vorba în ce spuneti dvs.de firma in faliment şi nu de insolventa ?
Ultima modificare: Luni, 29 Martie 2010
Marius Bote, Practician in insolventa
NU ARE RELEVANTA FIIND DOAR IN INSOLVENTA REPREZINTA UN RISC IN INDEPLINIREA CONTRACTULUI
Ultima modificare: Vineri, 16 Aprilie 2010
viorell2004, utilizator
Buna ziua,
As vrea sa stiu daca o firma aflata in executare silita pentru neplata obligatiilor la buget poate participa la o achizitie publica in cazul in care nu se solicita certificate privind plata obligatiilor la buget ?
De asemenea o astfel de firma poate fi sustinator pentru capacitatea tehnica si/sau profesionala pentru alt ofertant ?
Multumesc

societatile aflate in insolventa sunt prohibite conf. preverilor legale in vigoare sa participe la parteneriate public-privat si achizitii publice.
Exista insa posibilitatea (cu acordul adm.judiciar) ca societatea in insolventa( in reorganizare judiciara) sa devina subcontractor.
In cazul dvs. ar fi indicat sa faceti o asociere in participatiune cu celalalt ofertant.

Alte discuții în legătură

Oferta mea a depasit bugetul - ce se intampla? razvan911 razvan911 Buna ziua, Am participat la o lictatie unde bugetul estimat in SEAP pentru acea procedura era de 1 mil de lei. AM fost doua firme participante. Firma mea ... (vezi toată discuția)
Sustinere tehnica tert Geom1 Geom1 Inca am o nelamurire asupra ce inseamna, cf. art. 190/OUG 34 \\"Capacitatea tehnică şi profesională a ofertantului/candidatului poate fi susţinută, pentru ... (vezi toată discuția)
Pret neobisnuit de scazut dddimitriu dddimitriu Am castigat o licitatie - criteriul: pretul cel mai scazut - la diferenta de 43 lei (patruzecisitrei!!) fata de o alta firma. AC imi solicita raspuns si ... (vezi toată discuția)