Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... insolventa si achizitii publice
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

insolventa si achizitii publice

O firma aflata in insolventa poate participa la achizitii publice? Si daca da care ar fi temeiul juridic
Nu poate... Ba mai mult exista in legislatie si o declaratie pe propria raspundere data de reprezentantul societatii ca nu se afla in una din situatiile prevazute...... printre care si cea de mai sus si care se cere a se depune in documentatia respectiva!
pt.Bianca Irina
Buna seara.
Nu e vorba în ce spuneti dvs.de firma in faliment şi nu de insolventa ?
Marius Bote, Practician in insolventa
NU ARE RELEVANTA FIIND DOAR IN INSOLVENTA REPREZINTA UN RISC IN INDEPLINIREA CONTRACTULUI
viorell2004, utilizator
Buna ziua,
As vrea sa stiu daca o firma aflata in executare silita pentru neplata obligatiilor la buget poate participa la o achizitie publica in cazul in care nu se solicita certificate privind plata obligatiilor la buget ?
De asemenea o astfel de firma poate fi sustinator pentru capacitatea tehnica si/sau profesionala pentru alt ofertant ?
Multumesc

societatile aflate in insolventa sunt prohibite conf. preverilor legale in vigoare sa participe la parteneriate public-privat si achizitii publice.
Exista insa posibilitatea (cu acordul adm.judiciar) ca societatea in insolventa( in reorganizare judiciara) sa devina subcontractor.
In cazul dvs. ar fi indicat sa faceti o asociere in participatiune cu celalalt ofertant.