Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... am adus injurii unei persoane, la telefon. Aceasta ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

am adus injurii unei persoane, la telefon. Aceasta sustine ca m-a inregistrat si vrea sa ma acuze

de calomnie si insulta,ce sfat imi puteti da?
Cod penal art 205 insulta ,art 206 calomnia,
Actiunea se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate,
Impacarea partilor inlatura raspunderea penala
ynocentta a scris:

Cod penal art 205 insulta ,art 206 calomnia,
Actiunea se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate,
Impacarea partilor inlatura raspunderea penala

asta cu martori dar in cazul unei inregistrari care din cate stiu eu nu e proba in instanta?
cred ca vrea doar sa va sperie dar ar fi bine sa va potoliti(asta ca sfat)
@doberv
art 205 ,206 ,pot fi sustinute si probate si cu alte probe admise de lege