Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... documente necesare infiintarii unei activitati de ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

documente necesare infiintarii unei activitati de reparatii IT

Poti sa desfasori o astfel de activitate prin infiintarea unei societati comerciale, caz in care nu trebuie sa dovedesti calificarea in domeniul respectiv si care este reglementata de Legea 31/ 1990 sau poti sa te autorizezi ca PFA( persoana fizica autorizata) sau II( intreprindere individuala), forme de desfasurare a activitatii prevazute de OUG 44/2008, unde trebuie sa dovedesti calificarea in domeniul IT.
Ca sa afli ce documente iti trebuie , trebuie sa precizezi ce forma alegi.
Bafta!
Daca e sa aleg intreprinderea individuala , cum se numeste obiectul de activitate ? obligator e necesara calificarea in IT sau pot confirma prin actele angajatului meu ?
depinde ce doriti sa faceti SRL sau PFI.
Este obligatoriu ca tu sa ai acea calificare pentru ca tu infiintezi II. Citeste OUG 44/2008.
Codurile CAEN sunt:
-9511-Repararea calculatoarelor si a echipamentelor periferice care include:
-repararea si intretinerea:
calculatoare de birou;
laptop-uri;
unitati de disc magnetic, optic, imprimante, monitoare, tastaturi, mouse-uri, ,joystick-uri si accesorii pentru acestea; modemuri interne/externe, terminale de computer specializate, servere, scanere, cititoare cartele, casti pentru simularea realitatii virtuale, proiectoare calculator, ATM-uri, POS-uri, PDA
9512-Repararea echipamentelor de comunicatii- care include repararea si intretinerea echipamentelor de comunicatii cum ar fi telefoane fara fir, celulare, echipamente modem, faxuri, routere, punti, modemuri, aparate radio-receptie, camere profesionale video si de televiziune.
Bafta!
Mihail Cazacioc, Consilier juridic
Multumesc !