Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract colectiv de munca

Daca am incheiat un contract colectiv de munca in februarie 2008 cat timp este valabil? Nu am incheiat alt contract de munca in 2009 si nici un alt alt aditional.
Verificati clauzele inserate in contractul colectiv de munca: de obicei se încheie pe o perioadå de 1 an şi devine aplicabil de la data înregistrårii la DMPS Contractul colectiv de muncå înceteazå la împlinirea termenului de 1 an, dacå pårţile nu convin prelungirea aplicårii acestuia în baza unui act aditional .
Clauzele prezentului contract colectiv de muncå continuå så producå efecte şi dupå expirarea termenului pentru care a fost încheiat, pånå la negocierea urmåtorului contract ,dar nu mai mult de 12 luni .