Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Retineri pentru echipament salariati
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Retineri pentru echipament salariati

Va rog sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea situatie :
La inceperea contractului de munca, salariatiilor l-i se retine lunar pe statele de plata contravaloarea echipamentelor de munca. Am urmatoarele inregistrare contabila : 421 = 427echipamente (cand inregistrez staul in contabilitate).
Cand achizitionez echipamentul de la furnizor : 4426
% = 401
Iar cand primesc bonul de consum : 603=303.
Problema e ca la sfarsit raman cu sold pe 427echipament ! Ce trebuie sa fac? :">
Va multumesc anticipat!
421 = 4282 valoare inclusiv tva echipament

% = 401
% = 303
603 valoarea suportata de societate
4282 valoarea suportata de salariat

4282 = 4427 tva aferent valoarii echipamentului suportata de salariat

JolieCont, Contabil