Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Balcon la parter construit fara autorizatie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Balcon la parter construit fara autorizatie

Am achizitionat in 2009 un apartament la parterul unui bloc si acum incerc sa obtin avizele necesare pentru concesionarea terenului din fata apartamentului si deschiderea unui cabinet medical. Mare a fost uimirea cand am descoperit ca balconul care era construit nu are documentele necesare pentru constructie. Sunt acum in postura de a intocmi si actele necesare pentru balcon, dar daca nu obtin terenul pentru deschiderea la strada a cabinetului, pot fi tras la raspundere de constructia ilegala care este efectuata cu ceva ani in urma. As mai dori sa stiu care este suprafata maxima pe care o pot concesiona si daca aceasta implica si balconul existent sau nu. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Pentru balconul construit deja va trebuie acceptul asociatiei de proprietari care are in proprietate comuna o latime de 0.90 m de la zidul cladirii, de jur imprejurul cladirii.
Astfel Dv. trebuie sa mergeti intai la asociatie, sa va luati acest aviz, sa-l legalizati la notar (la care mergeti cu un reprezentant al asociatiei pentru semnatura pe actul legalizat), apoi sa mergeti la primarie sa obtineti autorizatia de constructie pentru acel balcon deja construit. E bine sa aveti si planul (desenul) acestei constructii.