Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inregistrare TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inregistrare TVA

Buna seara,

Am o intreprindere individuala neplatitoare de tva - comert cu amanuntul al cartilor. Sistemul de lucru e in regim de consignatie, cartile vin pe aviz de insotire a marfii si se factureaza periodic in functie de vanzare.
Cum stabilesc pretul din moment ce furnizorii factureaza cartile cu tva?
Daca eu platesc tva pentru carti le dau mai departe tot asa daca sunt neplatitor de tva?
Daca un client solicita factura pot sa trec distinct tva-ul?

Va multumesc!
Catalin
Nefiind platitor de TVA, atunci cand faceti intrarea marfii, pretul de intrare este cel total din facturile de achizitie, adica baza+TVA.
Pretul dumneavoastra de vanzare este pret achizitie + adaos comercial.
Pe facturile emise de dumneavoastra, nu aveti voie sa treceti TVA .
Facturile pe care trebuie sa le emiteti contin doar cantitate, pret unitar si total valoare.

Spre exemplu:
La achizitie 1buc.x119 lei (din care 100 lei baza si 19 lei TVA), pretul de intrare este 119 lei.
La vanzare la 119 lei + adaos comercial= pret vanzare.
Cornelia Tulpan, Contabil