avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inregistrare TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inregistrare TVA

Buna seara,

Am o intreprindere individuala neplatitoare de tva - comert cu amanuntul al cartilor. Sistemul de lucru e in regim de consignatie, cartile vin pe aviz de insotire a marfii si se factureaza periodic in functie de vanzare.
Cum stabilesc pretul din moment ce furnizorii factureaza cartile cu tva?
Daca eu platesc tva pentru carti le dau mai departe tot asa daca sunt neplatitor de tva?
Daca un client solicita factura pot sa trec distinct tva-ul?

Va multumesc!
Catalin
Cel mai recent răspuns: Cornelia Tulpan , Contabil 22:00, 31 Martie 2010
Nefiind platitor de TVA, atunci cand faceti intrarea marfii, pretul de intrare este cel total din facturile de achizitie, adica baza+TVA.
Pretul dumneavoastra de vanzare este pret achizitie + adaos comercial.
Pe facturile emise de dumneavoastra, nu aveti voie sa treceti TVA .
Facturile pe care trebuie sa le emiteti contin doar cantitate, pret unitar si total valoare.


Spre exemplu:
La achizitie 1buc.x119 lei (din care 100 lei baza si 19 lei TVA), pretul de intrare este 119 lei.
La vanzare la 119 lei + adaos comercial= pret vanzare.
Ultima modificare: Miercuri, 31 Martie 2010
Cornelia Tulpan, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stabilire pret de vanzare cu amanuntul ii ramolex ramolex buna seara. o intreprindere individuala, neplatitoare de tva, cu obiect principal de activitate comert cu amanuntul in piete si oboare, achizitioneaza ... (vezi toată discuția)
Firma neplatitare de tva MISKI MISKI Cum calculez pretul de vanzare(de raft) al unui produs daca firma este neplatitoare de tva? Daca se poate sa ma ajuta-ti va rog (vezi toată discuția)
Tva la factura sau la pretul intreg??? vasile15 vasile15 Cum se trece in NIR tva-ul?Eu sunt platitor de TVA si cumpar marfa fara tva...Eu in NIR cand il completez...pun tva-ul la 10 lei cat am dat pe produs sau pun ... (vezi toată discuția)