Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Emitere decizii drepturi salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Emitere decizii drepturi salariale

Pentru modificarea drepturilor salariale nu trebuie mai intai sa se emita o decizie
si apoi sa se intocmeasca actul aditional ?
Exista cazuri cand se intocmesc doar actele aditionale ?
Este suficient actul aditional semnat de ambele parti.
codul muncii
ART 17.(1)Anterior incheierii sau modificarii contractului individual de munca, angajatorul are obligatia de a informa persoana selectata in vederea angajarii ori, dupa caz, salariatul, cu privire la clauzele esentiale pe care intentioneaza sa le inscrie in contract sau sa le modifice .
4) Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (2) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 15 zile de la data incunostintarii in scris a salariatului, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare rezulta ca posibila din lege sau din contractul colectiv de munca aplicabil.

In practica insa, cele mai multi angajatori intocmesc direct actul aditional
data incunostintarii in scris a salariatului

Intentia angjatorului de a propune o madificare de clauza in CIM se comunica in scris salariatului pentru ca acesta sa-si formeze un punct de vedere, accepta sau nu. Este o notificare sau insausi actul aditional si nu o decizie. Decizia reprezinta o hotarare deja stabilita, dar in cazul clauzelor CIM este nevoie de negociere si acordul partilor.