Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident auto cu masina altcuiva
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident auto cu masina altcuiva

Buna ziua,as dori sa va redactez urmatoarea problema si aflarea unui raspuns:
- Baiatul meu a avut un accident rutier produs pe fondul oboselii, din care a rezultat vatamarea lui si a unui pasager, fara victime si zile de spitalizare. Autoturismul este proprietatea unei alte persoane, respectiv a mamei unui prieten, care i l-a incredintat de buna voie, iar aceasta solicita despagubirea autoturismului, fiind avariat in proportie de 90%.
Intrebarea este de ce trebuie sa tinem cont pentru a sti suma exacta sau daca suntem obligati a plati dauna. Se face evaluare sau expertiza tehnica a masinii?
Proprietara autoturismului solicita intreaga suma de achizitionare plus alte taxe. Mentionez ca baiatul meu nu are venituri.
Va multumesc.
In cazul in care baiatul a provocat din vina sa dauna si acel autovehicul nu avea asigurare facultativa CASCO , va trebui sa suporte paguba.

Pentru a stabili exact valoarea, un service autorizat trebuie sa intocmeasca un deviz estimativ cu privire la costurile necesare reparatiei si apoi, un expert autorizat va stabili valoarea reala a vehiculului avariat. Dupa scaderea eventualelor componente ale vehiculului avariat care pot fi valorificate, ramane suma ce urmeaza a fi achitata de cel vinovat de producerea pagubei, in contul proprietarului vehiculului respectiv.

E bine sa lasati pe baiat sa rezolve in mod civilizat cazul si fara sa va ganditi ca cel vinovat nu are venituri; nu il ajutati deloc incurajandu-l spre lipsa de responsabilitate fata de propriile fapte.#-o
In cazul in care autoturismul nu avea asigurare CASCO contravaloarea daunelor va trebui sa fie suportate de catre vinovat. Dar nu in cuantumul solicitat de proprietareasa autoturismului (valoarea cu care a achizitionat respectivul autoturism), ci valoarea de piata a autoturismului la data accidentului din care se scade maxim 25% contravaloarea pieselor recuperabile.
Proprietareasa autoturismului doreste sa obtina venituri necuvenite in urma nefericitului eveniment.
ing. Ioan Ciobanu
Daca masina e cu CASCO pe CASCO ,daca nu vinovatul .
Vinovatul daca nu are de unde plati suma stabilita/nu vrea va fi executat silit pe ce bunuri are . Termenul de prescriptie e de 3 ani .
Dupa cum vi s-a mai spus, il incurajati pe baiat catre lipsa totala de responsabilitate fata de propriile fapte.

Daca in PV de constatare al accidentului scrie ca el este vinovat.....asta e, platiti si gata! Faptul ca nu are venituri , s-ar putea sa nu intereseze pe nimeni.

Daca inteleg corect, dvs intrebati daca sunteti obligati legal sa platiti. Sigur ca da! Mai mult decat legal, aveti obligatia morala de a acoperi o paguba pe care ati produs-o....!!!!
Va multumesc pentru raspuns, si pentru sfatul dat.