Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... In urma unui accident sunt nevoit sa platesc si ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

In urma unui accident sunt nevoit sa platesc si bunurile din masina?

tatal meu a facut un accident . sia dat asigurarea celuilalt sasi repare masina ,acesta avea pasageri luati de la ocazie.unul din ei a avut un laptop si sa spart ecranu.e nevoit tatal meu sa plateasca si laptopul? va multumesc
Da ,este obligat sa acopere prejudiciile cauzate in urma evenimentului rutier
Asigurarea de raspundere civila auto acopera doar daunele provocate de asiguratul vinovat de accident catre o parte terta. Asadar daune produse autoturismului, bunurilor si persoanelor aflate in vehicolul celui pagubit. Pentru a acoperi si daunele produse masinii apartinand partii vinovate dintr-un accident, este nevoie de o asigurare cu acoperire tip Casco.

Riscurile acoperite de polita RCA sunt urmatoarele:
- vatamari corporale sau deces;
- pagube materiale;
- pagube ca si consecinta a imposibilitatii de folosire a vehiculului avariat;
- cheltuielile de judecata a persoanei prejudiciate.

Nu se vor acorda despagubiri pentru:
- cazul in care pagubele au fost produse de un autovehicul apartinand aceleiasi persoane
partea de prejudiciu care depaseste suma maxima stabilita prin lege, indiferent de numarul celor pagubiti;
- prejudicii produse bunurilor transportate (care de obicei se asigura separat cu un alt tip de asigurare);
- sumele pe care trebuie sa le plateasca soferul vinovat catre proprietarul vehiculului, in cazul in care acesta a fost imprumutat;
- prejudicii produse in timpul operatiunilor de incarcare si descarcare;
- prejudicii produse ca urmare a transportului de materiale periculoase;
- orice pretentii de diminuare a valorii bunurilor dupa reparatie;
- prejudiciile cauzate prin utilizarea unui vehicul in timpul unui atac terorist sau razboi, daca - - - paguba are directa legatura cu respectivul eveniment;
- orice prejudicii cauzate daca vinovatul nu face dovada unei polite RCA valabile la data accidentului.

Societatea de asigurari va acorda despagubiri pana in suma limita inscrisa in polita, indiferent de locul in care s-a produs accidentul.

Sursa : [ link extern ]