Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Restituire Cadou
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Restituire Cadou

Buna ziua, vin catre dvs cu urmatoarea intrebare: am primit zilele trecute acasa prin posta o notificare prin care fostul meu partener cu care am stat 5 ani imi solicita niste sume din 2011 si 2012 trimise catre mine sub forma de cadou (de exemplu sa iau bilete de avion sa ma duc la el). Sumele adunate in acei doi ani sunt 5855RON. Intrebarea mea este daca exista vreo cale legala prin care el ar putea sa ma oblige sa restitui acei bani, trimisi de el de buna-voie prin transfer bancar ? Singura dovada care exista este un extras de cont.
Multumesc,
Nu exista .
In primul rand ,s-a prescris dreptul material la actiune conf.art.2.517NCC,in al doilea rand daca nu dovedeste ca a fost un imprumut cu obligatia restituirii, nu are ncio sansa.
La cum ati descris problema nu pare sa aiba sanse.

Depinde si cum ar prezenta el problema ca sa se poata naste o discutie mai clara.

Daca e vorba doar de bilete de avion pentru a merge la el si ati mers la chemarea lui nu are nicio sansa sa obtina castig de cauza in instanta oricum ar prezenta el problema.
Dupa 4 ... 5 ani vrea sumele inapoi? Termenul de prescriptie e de 3 ani .
Nu are cum sa va oblige .