Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime calculată la contractul de muncă de 6 ore pe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime calculată la contractul de muncă de 6 ore pe zi

As dori să știu Cum este calculată vechimea în munca la contractul de muncă cu 6 ore pe zi
Vechimea in munca se calculeaza raportat la un program de 8 ore/zi.
Exemplu: O persoana lucreaza vreme de 12 luni cu un program de 6 ore/zi. Luam ca referinta anul 2016. Acesta a avut 254 de zile lucratoare, ceea ce inseamna:

la 8 ore - 254 x 8 = 2032 nr total ore lucrate

la 6 ore - 254 x 6 = 1524 nr total ore lucrate

astfel persoana care a lucrat pe un program de 6 ore, a lucrat cu 63,5 zile mai putin decat persoana care a lucrat pe program de 8 ore
@ nikol.ilea

In ce act normativ se prevede asa ceva?

@ ionelanicoletastoleru

Art. 106 C.mun.
(1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.

(2) Drepturile salariale se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.

1 an lucrat cu c.i.m. cu timp partial = 1 an lucrat cu norma intreaga = 1 an vechime in munca = 1 an stagiu de cotizare la pensie.

Durata timpului de munca nu influenteaza calculul vechimii in munca si nici al stagiului de cotizare la pensie.

@nikol.ilea Data viitoare v-as ruga sa va informati mai temeinic inainte de a da informatii false. Multumesc.
Radutz, utilizator
Mea culpa. Am oferit informatia privind din punct de vedere al calculului strict pe ore de munca raportata pe o perioada.
Adica sa intelegem ca si cu 2 ore, tot norma intreaga este???

Pe mine m-ar interesa si daca se lucreaza cu doua contracte de munca, unul de 2 ore si unul de 8 ore. Se adauga ceva la vechime?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
GabrielaC81, utilizator