avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime calculată la contractul de muncă de 6 ore pe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime calculată la contractul de muncă de 6 ore pe zi

As dori să știu Cum este calculată vechimea în munca la contractul de muncă cu 6 ore pe zi
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:57, 20 Martie 2017
@ Gabriela C81

Este vorba despre calculul vechimii in munca si a stagiului de cotizare pentru pensie.

In situatia in care in aceeasi p[erioada de timp, o persoana are mai multe c.i.m. incheiate, vechimea in munca nu se cumuleaza , ci numai veniturile din salariile realizate.
Astfel:
1 an vechime in munca = 1 an lucrat in baza mai multor c.i.m. in aceeasi perioada de timp.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul vechime in munca V.Stroescu V.Stroescu In prezent am doua contracte de munca unul de 8 ore si unul de 2 ore. Recent am aflat ca cel de 2 ore este contractul de baza, iar cel de 8 ore este cumul ... (vezi toată discuția)
Reducerea timpului de lucru Gabriel196770 Gabriel196770 Bună seara Se poate cere reducerea timpului de lucru de la 8 ore la 6 ore in locul cererii de concediul fără plată la care ne obligă conducerea care ne ... (vezi toată discuția)
Bună ziua daca lucrez cu cim parțial de 2 ore pe zi la calcularea ... Radulescu7 Radulescu7 Bună ziua daca lucrez cu CIM parțial de 2 ore pe zi la calcularea vechimii se vor lua în considerare numai cele 2 ore sau calculul se face la 8 ore de ... (vezi toată discuția)